• تلفن تماس : 02188543529

پرسش و پاسخ هایی رادیویی

دستورالعمل پروگرام کردن بيسيم GM338

دستورالعمل پروگرام کردن بيسیمGM338

بيسيم GM338 در محدوده فركانسي 136 تا 174 مگاهرتز عمل مي­كند و داراي دو مدل با توانهاي خروجي حداكثر 45 و 25 وات(قابل تنظيم) مي­باشد. اين بيسيم داراي قابليت­های نرم­افزاري فراوان مي­باشد كه در اين جزوه راهکار­هاي فعال كردن آنها بيان شده است. از بيسيم­هاي مذكور در شبكه­ هايHB استفاده مي­شود و سعي شده  موارد مطرح شده در اين جزوه مطابق با نيازهاي جديد در حوزه ارتباطات سیار  باشد. که ميبايست با مطالعه دقيق اين دستورالعمل، جهت برنامه ­ريزي بيسيم­ ها بطور هماهنگ در كل كشور اقدام شود. لازم به ذكر است موارد گفته شده در اين دستورالعمل در مورد نحوه برنامه ريزي بيسيم های GP338، GP328، GP328PLUS، GP338PLUS نيز صادق است و مي توان از آن جهت برنامه ريزي بيسيمهای نام برده استفاده نمود. همچنين در جزوه علاوه بر شرح نوع عملكرد فيلدهاي مختلف تصوير نرم افزاري مربوط به آن نيز در مجاورت آن آورده شده است.

این مجموعه نفیس  و کاملا کاربردی در 5 بخش  و سرفصل های زیر تدوین گردیده است .

جهت دانلود سرفصل ها اینجا کلیک کنید

 

جهت خرید این فایل نفیس میتوانید با شمار 02166952240 تماس حاصل فرمایید .

 

شیوه تنظیم داخلی تلفن SIP بر روی تکرارکننده دیجیتال هایترا

کاربران گرامی تجهییزات رادیویی هایترا که از رادیو ها و تکرار کننده های دیجیتال هایترا استفاده میکنند ؛ همواره به دنبال راهنما و اتصال رادیو ها به شبکه تلفن و VOIP های سازمانی هستند . از همین رو فایل راهنمای شیوه تنظیم داخلی تلفن SIP بر روی تکرارکننده دیجیتال هایترا را   جهت دانلود عموم در دسترس قرار میدهیم تا بتوانید با استفاده از آن شبکه تلفنی خود را به تکرار کننده های  RD985 اتصال دهید .

نکات مهم در برقراري ارتباط در يک شبکه راديويي

نکات مهم در برقراري ارتباط در يک شبکه راديويي


 

1-     واضح صحبت کنيد و سعي کنيد که هر کلمه را بطور مجزا اعلام کنيد .

2-     با استفاده از حد طبيعي صدا در ميکروفن صحبت کنيد و درجه صدايتان را در حد نرمال نگه داريد .

3-     با استفاده ار واژه هاي صحيح و عبارتهاي مورد نايز سعي کنيد که پيامتان را بطور خلاصه و تا حد امکان دقيق برسانيد .

4-     قبل از اينکه پدال را فشار دهيد ، بدانيد که چه مي خواهيد بگوئيد و بسبت به مطرح کردن آن مطمئن باشيد .

5-     چنانچه ديگر پرسنل نجات از خط مربوطه استفاده مي کنند و يا اعزام کننده در حال فرستادن پيامي برا يشما مي باشد ، سعي کنيد که پيامي را ارسال نکنيد و منتظر خاتمه پيام فرد قبلي باشيد .

6-     پيام کاملي ا از فرستنده دريافت کنيد ، سعي نکنيد که پيام او را براي ارسال پيام خودتان قطع کنيد .

7-     در حاليکه پيامي را دريافت مي کنيد ، اگر چيزي را متوجه نشديد ، تقاضاي تکرار کنيد .

هرگز وانمود نکنيد آنچه را که گفته شده فهميده ايد.

8-     مودبانه فهماندن ، بخشي از هر گزارش راديويي است . از کلمات "لطفاً" ، "متشکرم" و يا واژه هاي مشابه استفاده نکنيد .

9-     از اصطلاحات عاميانه يا سخن زشت و ناسزا استفاده نکنيد .

10-رعايت سلسله مراتب را در برقراري ارتباط رعايت نماييد .

11-از نام اشخاص استفاده نکنيد .

12-از استفاده کردن از کد و اختصارات اجتناب کنيد ، مگر اينکه قسمتي از سيستم شما باشد و باعث

شود که شخصي که پيام را دريافت مي کند ، پيام را بهتر درک کند .

 


مجموعه شرکت های آ د پارس

شما میتوانید در دوره های تخخصی hse  این مجموعه شرکت نمایید و با اصول حرفه ای و ایمنی و بهداشتی تجهیزات رادیویی آشنا شویدطراحی شبکه ها و اصول لایه بندی رادیویی

طراحی شبکه ها و اصول لایه بندی رادیویی

برای طراحی یک شبکه ی کامپیوتری ، مسائل و مشکلات بسیار گسترده و متنوعی وجود دارد که باید به نحوی حل شود تا بتوان بک ارتباط مطمئن و قابل اعتماد بین دو ماشین در شبکه برقرار کرد . این مسائل و مشکلات همگی از یک سنخ نیستند و منشا و راه حل مشابه نیز ندارند و بخشی از آنها توسط سخت افزار و بخش دیگر با تکنیکهای نرم افزاری قابل حل هستند . به عنوان مثال نیاز برای ارتباط بی سیم بین چند ایستگاه در شبکه ، طراح شبکه را مجبور به استفاده از مدولاسیون آنالوگ در سخت افزار مخابراتی خواهد کرد ولی مسئله ی هماهنگی در ارسال بسته ها از مبدا به مقصد یا شماره گذاری بسته ها برای بازسازی پیام و اطمینان از رسیدن یک بسته ، با استفاده از تکنیکهای نرم افزاری قابل حل است . بهمین دلیل برای طراحی شبکه های کامپیوتری ، باید مسائل و مشکلاتی که برای برقراری یک ارتباط مطمئن ، ساده و شفاف بین دو ماشین در شبکه وجود دارد ، دسته بندی شده و راه حلهای استاندارد برای آنها ارائه می شود .

    اولین موضوع چگونگی ارسال و دریافت بیتهای اطلاعات بصورت یک سیگنال الکتریکی ، الکترومغناطیسی یا نوری است ، بسته به اینکه آیا کانال انتقال سیم مسی ، فیبر نوری ، کانال ماهواره ای یا خطوط مایکروویو است . بنابراین تبدیل بیتها به یک سیگنال متناسب با کانال انتقال یکی از مسائل اولیه ی شبکه به شمار می رود .
    مساله دوم ماهیت انتقال است که می تواند به یکی از سه صورت زیر باشد :
        Simplex : ارتباط یکطرفه ( یک طرف همیشه گیرنده و طرف دیگر همیشه فرستنده ).
        Half Duplex : ارتباط دوطرفه غیرهمزمان ( هر دو ماشین هم می توانند فرستنده یا گیرنده باشند ولی نه بصورت همزمان ، بلکه یکی از طرفین ابتدا ارسال می کند ، سپس ساکت می شود تا طرف مقابل ارسال داشته باشد ) .
        Full Duplex : ارتباط دو طرفه همزمان ( مانند خطوط مایکروویو )
    مساله سوم مسئله خطا و وجود نویز روی کانالهای ارتباطی است بدین معنا که ممکن است در حین ارسال داده ها بر روی کانال فیزیکی تعدادی از بیتها دچار خرابی شود ؛ چنین وضعیتی که قابل اجتناب نیست باید تشخیص داده شده و داده های فاقد اعتبار دور ریخته شود ، مبدا آنها را از نو ارسال کند .
    با توجه به اینکه در شبکه ها ممکن است مسیرهای گوناگونی بین مبدا و مقصد وجود داشته باشد ؛ بنابراین پیدا کردن بهترین مسیر و هدایت بسته ها ، از مسائل طراحی شبکه محسوب می شود . در ضمن ممکن است یک پیام بزرگ به واحدهای کوچکتری تقسیم شده و از مسیرهای مختلفی به مقصد برسد . بنابراین بازسازی پیام از دیگر مسائل شبکه به شمار می آید .
    ممکن است گیرنده به دلایلی نتواند با سرعتی که فرستنده بسته های یک پیام را ارسال می کند آنها را دریافت کند ، بنابراین طراحی مکایزمهای حفظ هماهنگی بین مبدا و مقصد از دیگر مسائل شبکه است .
    چون ماشینهای فرستنده و گیرنده ی متعددی در یک شبکه وجود دارد مسائلی مثل ازدحام ، تداخل و تصادم در شبکه ها بوجود می آید که این مشکلات بهمراه مسائل دیگر باید در سخت افزار و نرم افزار شبکه حل شود .

طراح یک شبکه باید مسائل شبکه را تجزیه و تحلیل کرده و برای آنها راه حل ارائه دهد ، ولی چون این مسائل دارای ماهیتی متفاوت از یکدیگر هستند ، بنابراین طراحی یک شبکه باید بصورت لایه به لایه انجام شود . به عنوان مثال وقتی قرار است یک شبکه به گونه ای طراحی شود که ایستگاهها بتوانند انتقال فایل داشته باشند ، اولین مسئله ای که طراح باید به آن بیندیشد طراحی یک سخت افزار مخابراتی برای ارسال و دریافت بیتها روی کانال فیزیکی است . اگر چنین سخت افزاری طراحی شود ، می تواند بر اساس آن اقدام به حل مسئله ی خطاهای احتمالی در داده ها نماید ؛ یعنی زمانی مکانیزمهای کنترل و کشف خطا مطرح می شود که قبل از آن سخت افزار مخابره ی داده ها طراحی شده مکانیزمهای کنترل و کشف خطا مطرح می شود که قبل از آن سخت افزار مخابره ی داده ها طراحی شده باشد . بعد از این دو مرحله ی طراحی ، باید مکانیزمهای بسته بندی اطلاعات ، آدرس دهی ماشینها و مسیریابی بسته ها طراحی شود . سپس برای بقیه مسائل نظیر آدرس دهی پروسه ها و چگونگی انتقال فایل ، راه حل ارائه شود .

طراحی لایه ای شبکه به منظور تفکیک مسائلی که باید توسط طراح حل شود و مبتنی بر اصول زیر است

    هر لایه وظیفه ی مشخصی دارد و طراح شبکه باید آنها را به دقت تشریح کند .
    هر گاه سرویسهایی که باید ارائه شود از نظر ماهیتی متفاوت باشد ، باید لایه به لایه و جداگانه طراحی شود .
    وظیفه هر لایه باید با توجه به قراردادها و استانداردهای جهانی مشخص شود .
    تعداد لایه ها نباید آنقدر زیاد باشد که تمایز لایه ها از دیدگاه سرویسهای ارائه شده نامشخص باشد و نه آنقدر کم باشد ، که وظیفه و خدمات یک لایه ، پیچیده و نامشخص شود .
    در هر لایه جزئیات لایه های زیرین نادیده گرفته می شود و لایه های بالایی در یک روال ساده و ماجولار از خدمات لایه ی زیرین خود استفاده کنند .
    باید مرزهای هر لایه به گونه ای انتخاب شود که جریان اطلاعات بین لایه ها ، حداقل باشد .

برای آنکه طراحی شبکه ها سلیقه ای و پیچیده نشود سازمان جهانی استاندارد ISO ، مدلی هفت لایه ای برای شبکه ارائه کرد ، به گونه ای که وظایف و خدمات شبکه در هفت لایه ی مجزا تعریف و ارائه می شود . این مدل هفت لایه ای ، OSI نام گرفت . هر چند در شبکه ی اینترنت از این مدل استفاده نمی شود و بجای آن یک مدل چهار لایه ای به نام TCP/IP تعریف شده است ، ولیکن بررسی مدل هفت لایه ای OSI ، بدلیل دقتی که در تفکیک و تبین مسائل شبکه در آن وجود دارد ، با ارزش خواهد بود .

مدل هفت لایه ای OSI از سازمان استاندارد جهانی ISO

در این استاندارد کل وظایف و خدمات یک شبکه در هفت لایه تعریف شده است :

لایه 1 – لایه فزیکی         Physical Layer

لایه 2 – لایه پیوند داده ها Data link Layer

لایه 3 – لایه شبکه      Network Layer

لایه 4- لایه انتقال         Transport Layer

لایه 5- لایه جلسه       Session Layer

لایه 6 – لایه ارائه ( نمایش )     Presentation Layer

لایه 7 – لایه کاربرد        Application Layer

از لایه های پایین به بالا ، سرویسهای ارائه شده ( با تکیه بر سرویسی که لایه های زیرین ارائه می کنند ) پیشرفته تر می شود .

این مدل به منظور تعریف یک استاندارد جهانی و فراگیر ارائه شد و گمان می رفت که تمام شبکه ها بر اساس این مدل در هفت لایه طراحی شوند ، به گونه ای که در دهه ی هشتاد سازمان ملی علوم در آمریکا عنوان کرد که در آینده فقط از این استاندارد حمایت خواهد کرد ، ولی در عمل ، طراحان شبکه به این مدل وفادار نماندند . مثلا شرکت ناول مدل پنج لایه ای خودش را بکار گرفت و در اینترنت مدل TCP/IP فراگیر شد . در اینجا به دلایل شکست مدل OSI نخواهیم پرداخت زیرا پاره ای از این عوامل از مسائل غیر علمی ( همانند انتشار رایگان اصل برنامه های TCP/IP توسط دانشگاه برکلی ) نشات می گیرد و محل بحث و مناقشه است . در مجموع این مدل ، مرجع بسیار کامل و مناسبی برای بحث در دروس دانشگاهی است .

در ادامه به اختصار وظایف هر لایه در مدل OSI را تعریف خواهیم کرد .

لایه فیزیکی

وظیفه اصلی در لایه ی فزیکی ، انتقال بیتها بصورت سیگنال الکتریکی و ارسال آن بر روی کانال می -باشد . واحد اطلاعات در این لایه بیت است و بنابراین این لایه هیچ اطلاعی از محتوای پیام ندارد و تنها بیتهای 0 و 1 را ارسال یا دریافت می کند . پارامترهایی که باید در این لایه مورد نظر باشند عبارتند از :

    ظرفیت کانال فزیکی و نرخ ارسال ( Channel Capacity and Bit Rate  )
    نوع مدولاسیون
    چگونگی کوپلاژ با خط انتقال
    مسائل مکانیکی و الکتریکی مانند نوع کابل ، باند فرکانس و نوع رابط ( کانکتور ) کابل .

در این لایه که تماماً سخت افزاری است ، مسائل مخابراتی در مبادله ی بیتها ، تجزیه و تحلیل شده و طراحی های لازم انجام می شود . طراح شبکه می تواند برای طراحی این لایه ، از استانداردهای شناخته شده ی انتقال همانند RS-232  و RS-422  و RS-423 و ... که سخت افزار آنها موجود است ، استفاده کند .

این لایه هیچ وظیفه ای در مورد تشخیص و ترمیم خطا ندارد .

لایه ی پیوند داده ها

وظیفه ی این لایه آن است که با استفاده از مکانیزمهای کشف و کنترل خطا ، داده ها را روی یک کانال انتقال که ذاتا دارای خطا و مطمئن به مقصد برساند . در حقیقت می توان وظیفه ی این لایه را بیمه ی اطلاعات در مقابل خطاهای احتمالی دانست ؛ زیرا ماهیت خطا به گونه ای است که قابل رفع نیست ولی می توان تدابیری اتخاذ کرد که فرستنده از رسیدن یا نرسیدن صحیح اطلاعات به مقصد مطلع شده و در صورت بروز خطا مجدداً اقدام به ارسال اطلاعات کند ؛ با چنین مکانیزمی یک کانال دارای خطا ،  به یک خط مطمئن و بدون خطا تبدیل خواهد شد .

یکی دیگر از وظائف لایه ی پیوند داده ها آن است که اطلاعات ارسالی از لایه ی بالاتر را به واحدهای استاندارد و کوچکتری شکسته و ابتدا و انتهای آن را از طریق نشانه های خاصی که Delimiter  نامیده می شود ، مشخص نماید . این قالب استاندارد که ابتدا و انتهای آن دقیقاً مشخص شده ، فریم نامیده می شود ؛ یعنی واحد اطلاعات در لایه ی دوم فریم است .

کشف خطا که از وظایف این لایه می باشد می تواند از طریق اضافه کردن بیتهای کنترل خطا مثل بیتهای Parity Check  و CRC   و Checksum  انجام شود .

یکی دیگر از وظایف لایه ی دوم کنترل جریان یا به عبارت دیگر تنظیم جریان ارسال فریم ها به گونه ای است که یک دستگاه کند هیچ گونه فریمی را به خاطر آهسته بودن از دست ندهد .

یکی دیگر از وظایف این لایه آن است که وصول داده ها یا عدم رسید داده ها را به فرستنده اعلام کند .

در بسیاری از شبکه ها از کانال اشتراکی استفاده می کنند و ارسال همزمان دو ایستگاه منجر به تصادم ( اختلاط سیگنال انتقال ) و خرابی داده ها خواهد شد . یکی دیگر از وظایف این لایه آن است که قراردادهایی را برای جلوگیری از تصادم سیگنال ایستگاههایی که از کانال اشتراکی استفاده می کنند ، وضع کند ، چراکه فرمان ارسال داده بر روی کانال مشترک از لایه ی دوم صادر می شود . این قرارداداها در زیر لایه ای به نام ( Medium Access Sublayer ) MAS تعریف شده است .

وقتی یک واحد اطلاعاتی تحویل یک ماشین متصل به کانال فزیکی در شبکه شد ، وظیفه ی این لایه پایان می یابد . از دیدگاه این لایه ، ماشینهایی که به کانال متصل نمی باشند ، در دسترس نیستند . کنترل سخت افزار لایه ی فزیکی به عهده ی این لایه است .

البته نباید فراموش کرد که وظایف این لایه نیز با استفاده از سخت افزارهای دیجیتال انجام می شود .

لایه ی شبکه

در این لایه اطلاعات به صورت بسته هایی سازماندهی می شود و برای انتقال مطمئن تحویل لایه ی دوم می شود . با توجه به آنکه ممکن است بین دو ماشین در شبکه مسیرهای گوناگونی وجود داشته باشد ، لذا این لایه وظیفه دارد هر بسته ی اطلاعاتی را پس از دریافت به مسیری هدایت کند تا آن بسته بتواند به مقصد برسد . در این لایه باید تدابیری اندیشیده شود تا از ازدحام ( یعنی ترافیک بیش از اندازه ی بسته ها در یک مسیریاب یا مرکز سوئیچ ) جلوگیری شده و از ایجاد بن بست ممانعت بعمل بیاورد .

 هر مسیر یاب می تواند به صورت ایستا و غیر هوشمند بسته ها را مسیریابی کند . همچنین می تواند به صورت پویا و هوشمند برای بسته ها مسیر انتخاب نماید . در این لایه تمام ماشینهای شبکه دارای یک آدرس جهانی و منحصر به فرد خواهند بود که هر ماشین بر اساس این آدرسها اقدام به هدایت بسته ها به سمت مقصد خواهد کرد .

این لایه ذاتاً بدون اتصال  است یعنی پس از تولید یک بسته ی اطلاعاتی در مبدا ، بدون هیچ تضمینی در رسیدن آن بسته به مقصد ، بسته ،  شروع به طی مسیر در شبکه می کند . وظایف این لایه به سیستم نامه رسانی تشبیه شده است ؛ یک پاکت محتوی نامه پس از آنکه مشخصات لازم بر روی آن درج شد ، به صندوق پست انداخته می شود ، بدون آنکه بتوان زمان دقیق رسیدن نامه و وجود گیرنده ی نامه را در مقصد ، از قبل  حدس زد . در ضمن ممکن است نامه به هر دلیلی گم شود یا به اشتباه در راهی بیفتد که مدتها در مسیر بماند و زمانی به گیرنده ی آن برسد که هیچ ارزشی نداشته باشد .

در این لایه تضمینی وجود ندارد وقتی بسته ای برای یک ماشین مقصد ارسال می شود آن ماشین آماده ی دریافت آن بسته باشد و بتواند آنرا دریافت کند . در ضمن هیچ تضمینی وجود ندارد وقتی چند بسته ی متوالی برای یک ماشین ارسال می شود به همان ترتیبی که بر روی شبکه ارسال شده ، در مقصد دریافت شوند . همچنین ممکن است که وقتی بسته ای برای یک مقصد ارسال می گردد ، به دلیل دیر رسیدن  از اعتبار ساقط شده و مجدداً ارسال شود و هر دو بسته ( جدید و قدیم ) با هم برسند . این مسائل در لایه بالاتر قابل حل خواهد بود .

هرچند وظائف این لایه می تواند بصورت نرم افزاری پیاده شود ولی برای بالاتر رفتن سرعت عمل شبکه ، می توان برای این لایه یک کامپیوتر خاص طراحی نمود تا در کنار سخت افزار لایه های زیرین ، بسته ها را روی شبکه رد وبدل کند .

لایه ی انتقال

در این لایه بر اساس خدمات لایه ی زیرین ، یک سرویس انتقال بسیار مطمئن و اتصال گرا

(  Connection Oriented  ) ارائه می شود . تمام مشکلاتی که در لایه ی شبکه عنوان شد در این لایه حل و فصل می شود :

    قبل از ارسال بسته ها ، نرم افزار این لایه اقدام به ارسال یک بسته ی ویژه می نماید تا مطمئن شود که ماشین گیرنده آماده ی دریافت اطلاعات است .
    جریان ارسال اطلاعات شماره گذاری شده تا هیچ بسته ای گم نشود یا دو بار دریافت نشود .
    ترتیب جریان بسته ها حفظ می شود .
    در این لایه پروسه های مختلفی که بر روی یک ماشین واحد اجرا شده اند ، آدرس دهی می شوند به نحوی که هر پروسه بر روی یک ماشین واحد ، به عنوان یک هویت مستقل ، داده های خود را ارسال یا دریافت نماید .

واحد اطلاعات در این لایه قطعه ( Segment ) است . از وظایف دیگر این لایه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

    تقسیم پیامهای بزرگ به بسته های اطلاعاتی کوچکتر
    بازسازی بسته های اطلاعاتی و تشکیل یک پیام کامل
    شماره گذاری بسته های کوچکتر جهت بازسازی
    تعیین و تبیین مکانیزم نامگذاری ایستگاه هایی که در شبکه اند .

وظایف این لایه ( و لایه های بعدی ) با استفاده از نرم افزار پیاده سازی می شود و فقط بر روی ماشینهای نهایی ( ماشینهای کاربران ) وجود دارد و مراکز سوئیچ به وظایف این لایه احتیاجی ندارند ( مگر در موارد خاص ) .

لایه ی  جلسه

وظایف این لایه فراهم آوردن شرایط یک جلسه ( نشست ) همانند ورود به سیستم از راه دور ( Remote Login ) ، احراز هویت طرفین ، نگهداری این نشست و توانایی از سرگیری یک نشست در هنگام قطع ارتباط می باشد .

در این لایه نیز واحد اطلاعات پیام است . وظایف این لایه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :

    برقراری و مدیریت یک جلسه
    شناسایی طرفین
    مشخص نمودن اعتبار پیامها
    اتمام جلسه
    حسابداری مشتری ها ( Accounting )

لایه ی ارائه ( نمایش )

در این لایه معمولا کارهایی صورت می گیرد که اگر چه بنیادی و اساسی نیستند ولیکن به عنوان نیازهای عمومی تلقی می شوند . مثلاً :

    فشرده سازی فایل ( Data Compression )
    رمزنگاری ( Encryption ) برای ارسال داده های محرمانه
    رمزگشایی (  Decryption )
    تبدیل کدها به یکدیگر وقتی که دو ماشین از استانداردهای مختلفی برای متن استفاده می کنند . ( مثل تبدیل متون EBCDIC  به ASCII  و بالعکس )

لایه ی کاربرد

در این لایه ، استاندارد مبادله ی پیام بین نرم افزارهایی که در اختیار کاربر بوده و به نحوی با شبکه در ارتباطند ، تعریف می شود . لایه ی کاربرد شامل تعریف استانداردهایی نظیر انتقال نامه های الکترونیکی ، انتقال مطمئن فایل ، دسترسی به بانکهای اطلاعاتی راه دور ، مدیریت شبکه و انتقال صفحات وب است .

دانلود CPS های ICOM

آخرین آبدیت های نرم افزار آیکوم                     


 

مدل ورژنتاریخ به روز رسانی
IC-7850/IC-7851 Firmware(Version 1.12), Firmware Utility and manuals. 2016/06/29
Firmware(Version 1.11), Firmware Utility and manuals. 2015/09/18
Firmware(Version 1.10), Firmware Utility and manuals. 2015/07/17
Firmware(Version 1.01), Firmware Utility and manuals. 2015/03/25
IC-7800 Firmware(Ver.3.10), Firmware Utility and manuals. 2015/05/21
Firmware(Ver.3.01), Firmware Utility and manuals. 2014/03/28
Firmware(Ver.3.00), Firmware Utility and manuals. 2013/11/29
Firmware(Ver.2.30), Firmware Utility and manuals. 2011/01/31
Firmware(Ver.2.21), Firmware Utility and manuals. 2010/04/01
Firmware(Ver.2.20), Firmware Utility and manuals. 2009/05/19
Firmware(Ver.2.12), Firmware Utility and manuals. 2008/06/12
Firmware(Ver.2.11), Firmware Utility and manuals. 2008/02/29
Firmware(Ver.2.10), Firmware Utility and manuals. 2006/08/18
Firmware(Ver.2.03), Firmware Utility and manuals. 2006/05/30
Firmware(Ver.1.22), Firmware Utility and manuals. 2006/01/05
Firmware(Ver.1.01), Firmware Utility and manuals. 2004/07/20
IC-7700 Firmware(Ver.2.10), Firmware Utility and manuals. 2015/05/21
Firmware(Ver.2.00), Firmware Utility and manuals. 2014/03/26
Firmware(Ver.1.21), Firmware Utility and manuals. 2011/03/03
Firmware(Ver.1.20), Firmware Utility and manuals. 2011/01/27
Firmware(Ver.1.12), Firmware Utility and manuals. 2010/04/01
Firmware(Ver.1.11), Firmware Utility and manuals. 2009/09/14
Firmware(Ver.1.10), Firmware Utility and manuals. 2009/06/08
Firmware(Ver.1.04), Firmware Utility and manuals. 2008/12/11
Firmware(Ver.1.03), Firmware Utility and manuals. 2008/07/02
Firmware(Ver.1.02), Firmware Utility and manuals. 2008/03/31
IC-7600 Firmware(Ver.2.00), Firmware Utility and manuals. 2015/05/18
Firmware(Ver.1.11), Firmware Utility and manuals. 2011/03/03
Firmware(Ver.1.03), Firmware Utility and manuals. 2010/10/29
Firmware(Ver.1.02), Firmware Utility and manuals. 2010/04/01
Firmware(Ver.1.01), Firmware Utility and manuals. 2009/03/05
IC-7410 Firmware(Release 1), Firmware Utility and manuals. 2013/08/08
IC-7300 Firmware(Version 1.14), Firmware Utility and manuals. 2016/10/05
Firmware(Version 1.13), Firmware Utility and manuals. 2016/05/27
Firmware(Version 1.12), Firmware Utility and manuals. 2016/04/14
IC-9100 Cloning software(Rev 1.01). 2013/08/01
Firmware(Release E3) and manuals. 2015/01/27
Firmware(Release E2) and manuals. 2013/08/01
Firmware(Release E1) and manuals. 2012/03/13
IC-7100 Setting data file (Original Repeater list) USA version 2016/01/26
Setting data file (Original Repeater list) EUR version 2016/01/26
Cloning software(Rev 1.10). 2015/05/21
Cloning software(Rev 1.01). 2013/08/01
Firmware(Release E5) and manuals. 2016/01/15
Firmware(Release E4) and manuals. 2015/05/21
Firmware(Release E3) and manuals. 2015/03/03
Firmware(Release E2) and manuals. 2014/01/14
Firmware(Release E1) and manuals. 2013/10/30
IC-7100/
IC-7200/
IC-7300/
IC-7410/
IC-7600/
IC-7850/
IC-7851/
IC-9100
USB Driver(Ver.1.20), Driver Utility and manuals. 2013/08/01
IC-7100/
IC-7200/
IC-7410/
IC-7600/
IC-9100
USB Driver(Ver.1.10), Driver Utility and manuals. 2013/06/28
IC-7200/
IC-7600
USB Driver(Ver.1.00), Driver Utility and manuals. 2009/02/26
ID-1 Control software USB driver for the non-European Version(Ver.2.41) 2013/09/19
Control software USB driver for the European Version(Ver.2.41) 2013/09/19
Control software USB driver for the non-European Version(Ver.2.40) 2013/09/19
Control software USB driver for the European Version(Ver.2.40) 2013/09/19
ID-5100A Repeater List & Setting Data(Version 20140312). 2014/04/30
ID-5100E Repeater List & Setting Data(Version 20140312). 2014/04/30
ID-5100A
ID-5100E
Firmware(Release E3) and manuals. 2015/05/22
Firmware(Release E2) and manuals. 2014/10/30
Firmware(Release E1) and manuals. 2014/07/09
Cloning software(Revision 1.20) and manuals. 2015/05/22
Cloning software(Revision 1.10) and manuals. 2014/10/30
Cloning software(Rev 1.00) and manuals. 2014/04/01
IC-80AD
IC-E80D
ID-880H
ID-E880
Cloning software(Rev 1.10) and manuals. 2011/07/04
Cloning software(Rev 1.0) and manuals. 2009/02/25
ID-51A PLUS
ID-51A Icom 50th Anniversary Limited Edition
Repeater List, GPS data and Setting Data(Version 20140725). 2014/08/22
ID-51E PLUS
ID-51E Icom 50th Anniversary Limited Edition
Repeater List, GPS data and Setting Data(Version 20140725). 2014/08/22
ID-51A PLUS
ID-51A Icom 50th Anniversary Limited Edition
ID-51E PLUS
ID-51E Icom 50th Anniversary Limited Edition
Firmware(Release E1) and manuals. 2015/06/09
Cloning software(Revision 1.00) and manuals. 2014/08/22
ID-51A
ID-51E
Cloning software(Rev 1.02) and manuals. 2012/12/25
ID-31A
ID-31E
Cloning software(Rev 1.20) and manuals. 2014/01/28
Cloning software(Rev 1.10) and manuals. 2012/05/10
Cloning software(Rev 1.02) and manuals. 2011/12/15
Firmware(Release E2(CPU 1.03, DSP 1.04)) and manuals. 2012/05/15
Firmware(Release E1(CPU 1.02, DSP 1.03)) and manuals. 2012/02/17
ID-RP2C
ID-RP2D
ID-RP2L
ID-RP2V
ID-RP2000V
ID-RP4000V
USB Driver (Revision 3.00) 2014/06/10
IC-2730A
IC-2730E
Cloning software(Revision 1.00) and manuals. 2014/12/24

Communications Receiver

مدلسرویستاریخ به روز رسانی
IC-R9500 Firmware USA version (USA Ver.1.07) 2007/12/18
Firmware USA version (USA Ver.1.05) 2007/09/03
Firmware Any other (non-USA) version (Ver.1.07) 2007/12/18
Firmware Any other (non-USA) version (Ver.1.05) 2007/09/03
IC-R1500
IC-PCR1500
IC-R2500
IC-PCR2500
Control software (Ver.2.201) 2013/10/01
Control software (Ver.2.20) 2011/06/15
Control software (Ver.2.11) 2011/03/14
Control software (Ver.2.10) 2007/06/11
Firmware data (Ver.2.10) 2013/10/01
Control software (Ver.2.01) 2006/07/13
Firmware data (Ver.2.01) 2006/07/13
IC-PCR1000 Control software (Ver.2.2) 2004/06/22
Control software ----/--/--

 

D-STAR Gateway Software

مدلسرویستاریخ به روز رسانی
RS-RP2C Firmware USA version (Ver.2.2) 2008/12/16
Firmware USA version (Ver.2.1) 2008/08/13

Option

مدلسرویستاریخ به روز رسانی
OPC-478UC USB Driver (Version 1.5) 2014/07/14
USB Driver (Version 1.0F) 2014/07/14
USB Driver (Ver.1.4) 2013/02/22
USB Driver (Ver.1.3) 2010/11/12
OPC-2218LU USB Driver (Version 1.2) 2014/07/14
USB Driver (Version 1.0G) 2014/07/14
USB Driver (Ver.1.1) 2013/02/22
USB Driver (Ver.1.00) 2011/12/13
OPC-2350LU USB Driver (Version 1.1) 2016/08/19
USB Driver (Version 1.0) 2014/08/22
RS-BA1 Control software (Ver.1.92) 2016/02/05
Control software (Ver.1.80) 2015/07/17
Control software (Ver.1.70) 2015/02/04
Control software (Ver.1.60) 2014/03/26
Control software (Ver.1.50) 2013/11/29
Control software (Ver.1.41) 2013/08/01
Control software (Ver.1.40) 2013/06/28
Control software (Ver.1.30) 2012/06/29
Control software (Ver.1.20) 2011/04/01
RC-28 Firmware (Ver.1.01) 2013/06/28
RS-MS1A Repeater List (Version 20151107) 2015/11/10

 


Network/RoIP

مدلسرویستاریخ به روز رسانی
AP-90M Firmware (Version 2.12) 2016/10/12
Firmware (Version 2.11) 2016/07/27
Firmware (Version 2.10) 2016/05/27
Firmware (Version 2.08) 2015/11/19
CS-IP100H Cloning software (Ver.1.02) 2014/02/28
IP1000C (100 terminal versions #11 and #12) Firmware (Version 1.64) 2016/10/05
Firmware (Version 1.61) 2016/03/08
Firmware (Version 1.51) 2015/05/19
Firmware (Version 1.47) 2015/05/19
Firmware (Version 1.46) 2015/05/19
Firmware (Version 1.33) 2014/09/26
Firmware (Version 1.23) 2014/06/25
IP1000C (20 terminal versions #13 and #14) Firmware (Version 1.64) 2016/10/05
Firmware (Version 1.61) 2016/03/08
Firmware (Version 1.51) 2015/05/19
Firmware (Version 1.47) 2015/05/19
Firmware (Version 1.46) 2015/05/19
Firmware (Version 1.33) 2014/09/26
Firmware (Version 1.23) 2014/06/25
IP100FS Software update (Version 1.46) 2016/07/19
Software update (Version 1.45) 2015/12/21
Software update (Version 1.41) 2015/05/19
Software update (Version 1.31) 2014/09/26
Software update (Version 1.22) 2014/06/25
RS-AP3 Software update (Version 2.16) 2016/10/12
Software update (Version 2.15) 2016/07/27
Software update (Version 2.14) 2016/05/27
Software update (Version 2.10) 2015/11/19
VE-PG3 Firmware (Version 2.16) 2016/01/20
Firmware (Version 2.15) 2015/10/28
Firmware (Version 2.14) 2015/06/09
Firmware (Version 2.04) 2014/11/12
Firmware (Version 2.03) 2014/10/21

فرکانس یا بسامد چیست؟

 

فرکانس یا بسامد چیست؟

فرکانس یا بسامد واحد اندازه گیری و مقیاسی برای امواج رادیویی می باشد. رقم فرکانس یا بسامد یک رادیو به معنای فرکانسی است که رادیوی مورد نظر بر روی آن فرکانس عمل ارسال و یا دریافت پیام ها را انجام میدهد. برای مثال فرکانس 462 مگاهرتز.

کانال چیست؟

یک فرکانس مشخص برای انجام عمل ارسال و دریافت بطوریکه جهت برقراری ارتباط با یک یا چندین رادیوی مختلف که در پوشش برد یکدیگر قرار دارند لازم است تا فرکانس یا کانال ارتباطی همه آنها یکسان و مشابه تنظیم شود.

سازمان تنظیم مقررات چه کاری می کند؟   اینجا کلیک کنید

سرویس ها رادیویی چه هستند؟

سرویس های رادیویی در حقیقت قالب های قانونی برای استفاده اصولی از امواج رادیویی می باشند. این سرویس ها از طرف مراجع قانونی متولی برای کاربرد های مختلفی تعریف و ارائه می شوند . برای مثال سرویس رادیویی دریایی مخصوص استفاده کشتی ها ، قایق ها و شناور های سطح است و سرویس رادیویی خانوادگی مختص استفاده های  شخصی میان گروه های خانوادگی و دوستان است .

یک رادیوی دوطرفه چیست؟

رادیو دوطرفه رادیویی است که علاوه بر دریافت امواج رادیویی تعیین شده قادر است تا عمل ارسال بر روی همان فرکانس ها را نیز انجام دهد. برای مثال یک رادیوی خانوادگی یک نوع رادیویی دوطرفه و یک رادیویی موج اف  ام  خانگی یک نو رادیوی یکطرفه به شمار میرود.

تدا خل چیست؟

تداخل از ارسال امواج رادیویی بر روی امواج رادیویی دیگرکه یا تقریبا فرکانسی نزدیک به هم دارند و یا توان خروجی بالاتری دارند و یا هردو ایجاد می گردد. تداخل ممکن است ناخواسته یا از روی عمد انجام گیرد. برای مثال در صورتیکه شما با یک یا چند تن دوستانتان در محدوده ای معین در حال مکالمه با یک رادیوی خانوادگی باشید ممکن است شخص ثالثی( ناشناس) که در همان محدوده و در حوالی منطقه برد شما با یک رادیوی خانوادگی دیگر کار می کند قادر است تا با آگاه شدن از مشخصات ارتباطی شما همچون کانال ( فرکانس ) و کد کاهش تداخل و تنظیم این مشخصات بر روی رادیوی خود با به اصطلاح روی کانال شما آمدن مکالمه شما را مختل نماید. بدین گونه که با ارسال پیام های مختلف بر روی کانال ارتباطی شما و یا ایجاد نویز عملا کانال شما را مشغول نموده و مانع از برقراری ارتباط درست میان شما و گروه دوستان شما شود. در این حالت شخص مذکور برای شما تداخل عمدی ایجاد می نماید.

ارتباط یک طرفه چیست؟

ارتباط رادیویی که در آن در هر لحظه از ارتباط تنها یکی از طرفین ارتباطی قادر به ارسال پیام بوده و طرف یا طرفین مقابل تنها ناچار به شنیدن و دریافت پیام مذکور خواهند بود و تا هنگامی که عمل ارسال توسط فرستنده پیام پایان نیافته است دیگران قادر به ارسال پیام نخواهند بود.

ارتباط نیمه دو طرفه چیست؟

نوعی از ارتباط یکطرفه است که در آن فرکانس های مورد استفاده در عمل ارسال و دریافت یکسان نیستند و متفاوت می باشند.

ارتباط تمام دو طرفه چیست؟

نوعی از ارتباط رادیویی مشابه ارتباط تلفنی است که طی آن علاوه بر یکسان نبودن فرکانس های  ارسال و دریاف کابران می توانند تا به صورت همزمان ( هر دو ارسال و همزمان هر دو دریافت ) با یکدگر مکالمه نمایند مثال قابل درک و ساده از این نوع ارتباط یک ارتباط ساده بوسیله تلفن سیم دار یا بدون سیم معمولی است که در آن طرفین قادرند تا همزمان با یکدیگر مکالمه نمایند .

برد یک رادیوی دوطرفه به چه چیزی بستگی دارد؟

برد یا رنج یک رادیوی دوطرفه به عوامل متعددی بستگی دارد. ازجمله موارد موثر در برد یک رادیو به شرح زیر است:

1- باند و فرکانس : یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی برد یک رادیو باند و فرکانس رادیو است.

2- توان خروجی رادیو: توان خروجی رادیو که معمولا با واحد (وات) مورد سنجش قرار می گیرد و با علامت یا حرف دبلیو انگلیسی نمایش داده می شود یکی از عواملی است که رابطه مستقیم با برد یک رادیو دارد بدین معنا که تقریبا هر چه توان رادیو بالا تر باشد برد آن نیز بیشتر است.

3- محیط مورد استفاده: وجود موانع کمتر مطلوب تر است.

4- طول آنتن دستگاه: عامل مهم دیگری در افزایش برد یک رادیو به شمار می آید بطوری که با افزایش ارتفاع و تا حدودی طول آنتن دستگاه برد رادیو نیز افزایش می یابد. باید توجه شود که طول آنتن به معنای درازای میله یا سیم آنتن است در حالیکه منظور از ارتفاع آنتن معمولا ارتفاع محل نصب آنتن است. برای مثال ممکن است آنتنی به طول یک متر بر روی پشت بام یک ساختمان دو طبقه و بر فراز دکل آن نصب شود در این حالت طول آنتن برابر یک متر و ارتفاع آن برابر 8 متری از سطح زمین است.

سرویس رادیویی خانوادگی چیست؟  اینجا را کلیک کنید

سرویس رادیویی متحرک عمومی چیست؟   اینجا را کلیک کنید

رادیو های باند شهری چیست؟

این رادیو ها نوعی رادیوی دوطرفه ومخصوص نصب در خودرو و یا ایستگاه مرکزی هستند و اغلب بر مبنای استاندارد های فنی تعیین شده هر کشور از جمله توان و تعداد و فرکانس کانال مشخص بوده و غیر قابل تغییر می باشند.

PMR 446چیست؟

یک سرویس رادیویی مشابه سرویس رادیویی خانوادگی و بدون نیاز به مجوز است ودر واقع یک استاندارد اروپایی برای رادیو های خانوادگی است.

آیا رادیو های مخصوص یک نوع سرویس رادیویی خاص می تواند دیگر فرکانس ها را نیز ارسال و دریاقت نماید؟

خیر – چراکه اگر یک سرویس رادیویی دارای باند ها و فرکانس های مشخص و ثابتی باشد، تجهیزات و رادیوهای تولید شده مخصوص آن سرویس فقط و فقط در باندهای تعیین شده فعالیت می کنند و قادر به ارسال و دریافت امواج بر روی فرکانس های دیگر خارج  از باند معیین نخواهند بود. برای مثال یک رادیوی باند شهروندان تنها بر روی فرکانسهای تعیین شده کار می کند نه باند ها و فرکانسهای دیگر.  

چرا بوسیله یک رادیوی معمولی خانگی ( گیرنده اف ام ) نمی توان دیگر باند ها و فرکانس ها را دریاف نمود؟

به دلیل اینکه پخش امواج رادیویی باند اف ام  در قالب سرویس مشخصی به نام "سرویس پخش همگانی" انجام می گیرد و از آنجا که فرکانسهای تعیین و تخصیص شده جهت این سرویس معیین و ثابت هستند لذا کارخانه های تولید کننده این رادیو ها در هنگام ساخت تنها امکان دریافت محدوده فرکانسی مربوطه را بر روی رادیو فوق ارائه می دهند. از این رو دستگاه رادیوی گیرنده خانگی شما تنها قادر است همان گستره فرکانسی را دریافت کند نه بیشتر.

آنتن چیست؟

آنتن معمولا میله فلزی است که بخش مهمی و جدایی ناپذیر در مدارات فرستنده و گیرنده می باشد و قابلیت انتشار امواج ارسالی و دریافت امواج دریافتی را دارا می باشد

ایستگاه مرکزی یا مبنا چیست؟

این ایستگاه مرکز اصلی یک شبکه رادیویی را تشکیل می دهد که شامل تکرار کننده ها رادیو های دوطرفه ثابت با توان بالا و سیستم های کنترل کننده خودکار یا انسانی هستند

کلید مانیتور چیست؟

کلید مانیتور قابلیتی است که به کاربر اجازه می دهد تا در صورتیکه کانال مورد استفاده وی بواسطه کد گذاری میان چندین گروه از کاربران به اشتراک گذارده شده است ( استفاده کاربران از یک کانال مشابه اما با کد های کاهش تداخل متفاوت ) برای لحظاتی موقتاً کد گذاری را غیر فعا نموده تا وضعیت کا نال را از نظر مشغول یا آزاد بودن مورد بررسی قرار دهند. گفتنی است هنگام انجام عمل مانیتورینگ هر گونه مکالمه و فعالیتی که بر روی کانال مورد نظر  و بر روی هر یک از کدهای کاهش تداخل توسط کاربران دیگردر حال انجام باشد شنیده می شود و این در حالیست که با فعال بودن کد های کاهش تداخل بر روی یک کانال تنها مکالماتی شنیده خواهد شد که بر روی همان کد دستگاه مورد استفاده تنظیم شده باشد

تایمر یا زمان سنج قطع خودکار مدار ارسال چیست؟

مدار الکترونیکی رایوهای دوطرفه معمولاً در برابر عمل ارسال به صورت پیوسته و مدت زمان زیاد حساس و آسیب پذیر می باشند بنابر این کار خانه سازنده معمولاً یک مدت زمان خاص را برای قطع مدار ارسال برای چند لحظه پیش بینی می نماید که این زمان معمولاً بابر 60 ثانیه یا یک دقیقه است

کلید ارسال چیست؟

این کلید همان دکمه ارسال است که می بایست در هنگام صحبت فشرده و نگاهداشته شود و پس از اتمام صحبت رها گردد

رابط دست آزاد چیست؟

نوعی هد ست یا هندز فری است که به کمک آن می توان بدون در دست گرفتن رادیو دستی مکالمه نمود.

سیستم فعال سازی صوتی چیست؟

سیستم فعال سازی صوتی ، سیستمی است که کابران رادیو های مجهز به آن را قادر می سازد تا بوسیله استفاده از یک رابط صوتی ( گوشی و میکروفون مخصوص ) بدون نیاز به فشردن کلید ارسال و تنها با شروع به صحبت داخل میکروفون رابط عمل ارسال را آغاز و خاتمه دهد

نمایشگر اشغال بودن کانل چیست؟

این ویژگی که معمولا بواسطه تعبیه یک چراغ نمایشگر در رادیو ایجاد می شود به کاربر را از وضعیت و چگونگی کانال از نظر مشغول بودن یا آزاد بودن ( خالی از تبادل پیام ) آگاه می نماید

اسکن کانال چیست؟

هر دستگاه رادویی ممکن است دارای چندین کانال متفاوت از یک یا دو کانال تا 1000 کانال نیز باشد . در مواقعی که کاربر بخواهد کانال های دستگاه را از نظر فعال یا غیر فعال بودن آزمایش و یا مخاطب یا کانال خاصی را از میان کانال های موجود بیابد از عمل اسکن یا جستجوی کانال ها استفاده می کند. در این حالت دستگاه تمامی کانال ها را از نظر مشغول و یا آزاد بودن مورد بررسی قرار داده و به اطلاع کاربر می رساند . جهت اطلاع بیشتر می توانید به بخش اسکنر ها مراجعه کنید

اسکن یا جستجوی برنامه ریزی شده چیست؟

اسکن یا جستجوی برنامه ریزی شده به کاربران امکان می دهد تا از میان کانال های موجود دستگاه خود برخی از آنها را جدا گانه در لیستی قرار داده و در مواقع لزوم عمل جستجو را تنها در میان کا نال های مورد نظر انجام دهد

چراغ هشدار شارژ باطری چیست؟

این چراغ یک نمایشگر است که وضعیت شارژ و ذخیره باطری را یه اطلاع کاربر می رساند بطور مثال هنگامیکه شارژ باطری رو به اتمام است به طور خاصی چشمک می زند و یا تغییر رنگ می دهد _ برای هررادیو متفاوت است و باید به دفترچه راهنمای استفاده از آن مراجعه شود

طول عمر باطری چیست؟

طول عمر باطری مدت زمانی است که باطری معمولی و یا قابل شارژ در آن دوره زمانی در بهترین شرایط و با مناسب ترین کارایی عمل می کند چنانکه پس از پایان این مدت باطری دستگاه نیاز به شارژ مجدد و یا تعویض خواهد داشت . تعیین مدت زمان دقیق طول عمر باطری یک رادیو کار دشواری است زیرا این موضوع به موارد متعددی بستگی دارد که از جمله می توان به توان خروجی / نوع باطری / میزان دریافت پیام / میزان ارسال پیام و غیره اشاره کرد . اما معمولا عمر باطری ها را در حالتی به نام 5/5/90  می سنجند به طوریکه وقتی عنوان می گردد که طول عمر باطری یک رادیو در حالت 5 / 5 / 90  مثلا 8 ساعت است بدین معنی است که : این مدت زمان بر حسب عملکرد پیش فرض و بصورت 5% درصد کل مدت عمل ارسال و 5% درصد کل مدت عمل دریافت و 90% درصد باقی مانده در حالت آماده باش ( نه دریافت و نه ارسال ) گذرانده می شود. بنابر این هرچه این پیش فرض تغییر نماید الگوی مصرف انرژی باطری نیز دچار تغییر خواهد شد.

باطری قابل شارژ چیست؟

نوعی از باطری هاست که قابلیت شارژ مجدد دارند و پس از اتمام و مصرف انرژی آنها می توان به کمک شارژ های مخصوص آنها را دوباره شارژ و مورد استفاده قرار داد

نمایشگر میله ای باطری چیست؟

این نمایشگر نشان دهنده میزان شارژ تقریبی یک رادیو می باشد که ممکن است از دو یا سه یا چند تکه مختلف تشکیل شده باشد. که تقریبا بیشتر بودن تکه ها تشکیل دهنده آن کمک بیشتری به کاربر در درک زمان تقریبی تمام شدن شارژ باطری می نماید

سیستم خاموش کننده خودکار رادیو چیست؟

این سیستم در مواقعی که یک رادیو برای مدت قابل تنظیمی بدون استفاده ( نه ارسال و نه دریافت ) روشن می ماند به طور خودکار رادیو را خاموش می نمایید

صفحه نمایشگر کریستال مایع روشن شونده چیست؟

این صفحه معمولا جهت تسهیل در کابرد رادیو در آن تعبیه می شود و قادر است تا اطلا عات مربوط به عملکرد رادیو را نمایش دهد از جمله کانالی که کاربر انتخاب نموده و یا کد منتخب و یا میزان ولووم صدا و غیره . در صورتیکه این نمایشگر دارای چراغ پشت صفحه نیز باشد به کابر کمک می نمایید تا در هنگام شب یا محیط های کم نور براحتی بتواند صفحه نمایشگر را بخواند

تن شنیداری دریافت پیام چیست؟

این تن یک صدای زنگ یا ملودی صوتی است که کابران دارای رادیو های مجهز به این ویژگی را قادر می سازد تا بتوانند چند لحظه پیش از دریافت یک پیام رادیویی از رسیدن آن بوسیله شنیدن این صوت آگاهی یابند

کال تن چیست؟

این تن یک صدای زنگ یا ملودی صوتی است که معمولا برای آگاه سازی طرف یا طرفین مقابل پیش از ارسال پیام به کار میرود

تن شنیداری هشدار اتمام شارژ باطری چیست؟

این تن یک صدای زنگ یا ملودی صوتی است که هنگام رو به اتمام بودن ذخیره شارژ باطری به کاربر هشدار می دهد تا کابر با شنیدن این صدا متوجه روبه اتمام بودن شارژ باطری رادیوی خود شده و نسبت به شارژ یا تعویض باطری اقدام کند

جک متعلقات چیست؟

محل اتصال فیش یا سیم لوازم جانبی رادیو ها از قبیل هد ست یا گوشی و یا بلندگو/ میکروفون و یا رابط فعال سازی صوتی می باشد

شماره گیری و ارتباط تلفنی درشبکه های ارتباط رادیویی چگونه ممکن است؟

این ویژگی به کابران یک شبکه رادیویی کمک می کند تا بتوانند به کمک رادیو های متحرک خود اعم از دستی یا خودرویی علاوه بر تماس رادیویی میان رادیوهای موجود در شبکه ، با شبکه های تلفن شهری اعم از تلفن ثابت یا تلفن همراه تماس ردایو- تلفنی برقرار نمایند. این کار به کمک یک مودم رابط خط تلفن که در ایستگاه مرکزی و به رادیوی مرکزی یا تکرار کننده آن متصل می شود انجام می گیرد. گفتنی است رادیو هایی می توانند از این قابلیت شبکه استفاده کنند که یا دارای صفحه شماره ارقام بوده و یا دارای حافظه ذخیره شده برای شماره گیری خودکار باشند