قانون ممنوعيت به کارگيري تجهيزات دريافت ماهواره

ماده(1)    به موجب اين قانون ورود، توزيع و استفاده از تجهيزات دريافت از ماهواره جز در مواردي که قانون تعيين کرده است، ممنوع می­باشد.

ماده(2)    وزارت کشور موظف است با استفاده از نيروهاي انتظامي يا نيروي مقاومت بسيج در اسرع وقت به جمع آوري تجهيزات دريافت از ماهواره اقدام نمايد.

تبصره-     مهلت جمع آوري تجهيزات موجود دريافت از ماهواره از تاريخ تصويب اين قانون يک ماه است، بعد از انقضاي مهلت مذکور استفاده کنندگان به مجازات­هاي تصريح شده در اين قانون محکوم خواهند شد.

ماده(3)    وزارت کشور موظف است با هماهنگي وزارت اطلاعات با وسايل ممکن نسبت به جلوگيري از ورود و توزيع تجهيزاتي که صرفا براي دريافت از ماهواره مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اقدام کند و ضمن توقيف وسايل فوق عاملان آن را با وسايل توقيفي به مراجع صالحه قضايي معرفي کند. نحوه هماهنگي در آيين‌نامه اجرايي مشخص خواهد شد.

تبصره-     کليه کالاهاي ضبط و مصادره شده موضوع اين قانون جهت توسعه پوشش راديو و تلويزيوني کشور در اختيار سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران قرار مي­گيرد.

ماده(4)    کليه دستگاه‌هاي فرهنگي کشور موظفند آثار مخرب استفاده از برنامه‌هاي منحرف کننده را در جامعه تبيين نمايند.

ماده(5)    سازمان صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي (موسسه رسانه­هاي تصويري) مي‌توانند نسبت به ضبط و بخش ان دسته از برنامه‌هاي ماهواره که مغاير با ارزش­ها و مباني فرهنگ اسلامي و ملي نباشد اقدام نمايد.

ماده(6)    دستگاه‌هاي صدا و سيما، پست و تلگراف و تلفن و سازمان‌هاي وابسته از شمول اين قانون مستثني می­باشند.

تبصره-     صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به منظور واردات فرستنده‌ها، تجهيزات توليد و بخش و لوازم يدکي متعلق به آن‌ها و مواد اوليه توليد فيلم و سريال از اخذ مجوز ورود و گواهي عدم ساخت وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي دولتي نظير وزارتخانه‌هاي پست و تلگراف و تلفن، صنايع و بازرگاني و گواهي سازمان انرژي اتمي و ثبت سفارش وزارت بازرگاني معاف می­باشد.

ماده(7)    دستگاه‌ها و سازمان‌هايي که براي انجام وظايف قانوني خويش لازم است از تجهيزات دريافت از ماهواره استفاده نمايند بايد مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با هماهنگي وزارتخانه‌هاي اطلاعات و پست و تلگراف و تلفن کسب نمايند.

ماده(8)    واردکنندگان، توليد کنندگان و توزيع کنندگان تجهيزات دريافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه توسط دادگاه­ها و مجازات به ده تا يک‌صد ميليون ريال محکوم مي‌گردند.

ماده(9)    استفاده کنندگان از تجهيزات دريافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه به مجازات نقدي از يک ميليون تا سه ميليون ريال محکوم مي‌گردند:

الف- حمل، نگه‌داري، نصب و تعمير تجهيزات ماهواره ممنوع و مرتکبان به مجازات نقدي از يک تا بنج ميليون ريال محکوم مي‌شوند.

ب- وجوه دريافتي بابت مجازات مواد 8 و 9 اين قانون به خزانه واريز و صد درصد (100%) آن جهت تامين هزينه­هاي اجراي اين قانون و مقابله با تهاجم فرهنگي در اختيار وزارتخانه‌هاي کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران قرار داده مي‌شود تا در حدود اعتبارات مصوب بودجه سالانه کل کشور به مصرف برسد.

ماده(10)   وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با همکاري وزارت پست و تلگراف و تلفن و سازمان‌هاي ذيربط موظفند با استفاده از اهرم­هاي حقوقي و بين‌المللي در جهت حراست از مرزهاي فرهنگي کشور و حفظ کيان خانواده عليه برنامه‌هاي مخرب و مبتذل ماهواره اقدام لازم را انجام دهند.

تبصره-     نشر آگهي­هاي تبليغاتي از طرق مختلف توسط مطبوعات، صدا و سيما يا تبليغات شهري که متضمن جواز استفاده از برنامه‌هاي ماهواره‌اي باشد، ممنوع است.

ماده(11)   دولت موظف است ظرف مدت يک ماه از تاريخ تصويب اين قانون آيين‌نامه اجرايي ان را تهيه و تصويب نمايد.

 

قانون فوق مشتمل بر يازده و چهار تبصره در جلسه روز يکشنه 23/11/1373 تصويب و در تاريخ 26/11/1373 به تاييد شوراي نگهبان رسيد.

 منبع : سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

تابلوی اعلانات

لیست کتب مرجع به روز رسانی شد

سرویس آموزش آنلاین تا اطلاع ثانوی قطع میباشد

آموزش DMR هایترا و موتورلا به روز رسانی شد

پکیج آموزشی طراحی شبکه به اتمام رسید .(آزاد)

کرک نرم افزار طراحی شبکه روی سایت قرار گرفت

 

درباره ما

واحد آموزش مجموعه شرکت های آدپارس

آدرس: تهران خیابان بهشتی ؛ میدان تختی پلاک 259

تلفن:02188543529

فکس : 02189778026

سامانه پیامک : 10002110001000