در این مقاله خواهید آموخت که برای تهیه بیسیم و تجهیزات رادیویی به صورت قانونی چه مراحلی را باید سپری نمایید .

به طور کلی طبق قوانین جمهور اسلامی ایران ؛ تنها کسانی مجاز به خرید و فروش تجهیزات رادیویی هستند که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارای مجوز باشند. این مجوز تحت عنوان ذکر شده در هر دو گروه فروشنده و خریدار الزامی میباشد . اگر شما تصمیم به تهیه تجهیزات رادیویی دارید ابتدا میبایست مجوز فرکانسی داشته باشید و  یا اگر دارید میبایست از اعتبار آن مطلع باشید . اگر مجوز فرکانسی ندارید میتوانید از راهنمای اخذ مجوز استفاده نمایید و یا از واحد مشاوره آ د پارس راهنمایی های لازم را جهت اخذ مجوز بگیرید . مجوز سازمان تنظیم مقررات به تمام کسانی که دارای نیاز رادیویی هستند داده میشود و برای دریافت آن حتما میبایست مراحل مختلف اخذ مجوز را بگذرانید .

پس از اینکه مجوز فرکانسی را دریافت کرده و یا از اعتبار آن اتمینان پیدا نموده اید ؛ با توجه به مشاوره در نوع بیسیم و نوع باند خود میتوانید از شرکت های دارای مجوز سازمان تنظیم مقررات که در سایت این سازمان معرفی شده است (به صورت دلخواه هر شرکتی ) استعلام قیمت و بگیرید . پیشتر در باره نوع انتخاب بیسیم و تجهیزات مقاله ای کامل  نوشته شده است . پیشفاکتور دریافت نمایید . پس از آن که درخواست خرید شما قطعی گردید یک نامه و کپی از برگ اول و برگ تعداد تجهیزات رادیویی برای شرکت فروشنده ارسال نمایید تا ایشان طی ارسال نامه شما مجوز تهیه  و درخواست تاریخ صورت جلسه میدهد . معمولا نزدیک ترین زمان برای صورت جلسه یک هفته خواهد بود.

صورت جلسه چیست ؟

صورت جلسه عبارت شده از جلسه علنی سه جانبه با حضور نماینده خریدار ؛ نماینده فروشنده ؛ نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

در زمان صورت جلسه همان پیشفاکتور به صورت رسمی در حضور نماینده تبدیل به فاکتور شده و سریال تجهیزات به طور رسمی به خریدار منتقل میشود و از آن پس تجهیزات صورت جلسه شده به خریدار متعلق میباشد و قوانین استفاده از آن تجهیزات به طور کلی تغییر میابد . پس از طی مراحل اوراقی به خریدار منوط به صورت جلسه رسمی داده میشود که از آن پس آن برگه نشان دهنده مجوز برای تجهیزات میباشد.

نکات زمان صورت جلسه :

1-کارت ملی معرفی نامه رسمی  و اصل مجوز مورد نیاز است پس حتما می بایست با خود این سه  را همراه داشته باشید .

2- از آنجایی که پس از صورت جلسه رسمی  تجهییزات متعلق به خریدار میباشد ؛ حتما در زمینه مالی به تفاهمات رسیده باشید  .

3- سریال سخت افزاری و نرم افزاری را حتما میبایست چک کنید و با هم همخوانی داشته باشد .

4-خرید لوازم جانبی هیچ گونه مجوزی نیاز ندارد ؛ پس اگر شرکتی از شما برای خرید لوازم جانبی  مجوز خواست . بدانید که یک متد بازاریابی است.

5-فروشنده ملزم به ارائه خدمات پس از فروش میباشد ؛ تعهدات لازم را در زمان صورت جلسه بگیرید .

6- تمامی تجهیزات در زمان صورت جلسه میبایست برنامه ریزی شده و به صورت کامل تحویل خریدار گردد ولی این موضوع میتواند با کمی تاخیر  و یا به شکل دیگر انجام گیرد .

توجه : هرکز مبادرت به خرید بیسیم و تجهیزات غیر مجاز نکنید زیرا جرم بوده و این موضوع خریدار را دچار چالش های حقوقی و قضایی خواهد نمود .

برای هر نوع شبکه ای از یک مشاور آگاه استفاده نمایید و به معرفی تنها فروشنده اکتفا نکنید .

نکته : هرگز مبادرت به خرید تجهیزات مازاد بر مجوز خود نکنید  زیرا این امر امکان پذیر نیست و در صورت انجام شدن جرم دارای حبس میباشد.

هرگونه سوال و مشاوره  ای در این زمینه دارید از مشاوران واحد حقوقی ما بپرسید. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نمونه مجوز فروشنده