MPT 1327 یک استاندارد صنعتی برای شبکه های مخابراتی (ترانک) رادیویی است. اولین بار در ژانویه 1988 توسط آژانس ارتباطات رادیویی بریتانیا منتشر شد و عمدتا در انگلستان ، اروپا ، آفریقای جنوبی ، نیوزلند ، استرالیا و حتی چین استفاده می شود. بسیاری از کشورها نسخه شماره گذاری/رابط کاربری خود را داشتند ، از جمله این شماره گذاری ها MPT1343 در انگلستان ، Chekker (Regionet 43) در آلمان ، 3RP (CNET2424) در فرانسه ، Multiax در استرالیا و Gong An در چین. سیستم های MPT به دلیل مقرون به صرفه بودن هنوز در بسیاری از مناطق جهان ساخته می شوند .

جایگزین های دیجیتالی

استاندارد رادیویی TETRA توسط موسسه استاندارد ارتباطات مخابراتی اروپا (ETSI) ، به عنوان جایگزینی دیجیتالی برای سیستم های ترانکال آنالوگ توسعه داده شد. با این حال ، TETRA ، با قابلیت رمزگذاری پیشرفته ، به یک محصول رده بالاتر (ایمنی عمومی) تبدیل شده است ، که در حال حاضر عمدتاً توسط دولتها ، برخی از فرودگاههای بزرگتر و خدمات عمومی دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. DMR (رادیوی موبایل دیجیتالی) و dPMR (رادیوی موبایل خصوصی دیجیتالی) از استانداردهای ETSI جدیدتر برای رادیوی موبایل دیجیتال هستند که به ترتیب از TDMA و FDMA دو اسلات استفاده می کنند. استاندارد Tier 3 برای این سیستم ها یک پروتکل ترانکینگ بسیار شبیه MPT1327 تعریف می کند و به عنوان یک مسیر مهاجرت بالقوه برای مشتریان موجود و شاید آینده ترانکینگ در نظر گرفته شده است. تجهیزات Tier 3 (از اواخر سال 2011) در حال حاضر در دسترس هستند ، بنابراین هنوز تأثیر TETRA و MPT 1327 دیده نمی شود ، اما ممکن است قابل توجه باشد. با این حال ، بعید است که از نظر هزینه تجهیزات پیچیده جدید DMR/dPMR بتواند برای مدتی ، حتی اگر ممکن است ، با تجهیزات ساده تر MPT1327 رقابت کند. شایان ذکر است که در حالی که مقایسه های زیادی بین فناوری های رادیویی دیجیتال و آنالوگ انجام می شود ، هنگام استفاده از این استدلال ها در MPT1327 ، بسیاری از تمایزها مبهم می شوند ، زیرا MPT1327 با کانال کنترل دیجیتال خود ، در حال حاضر اکثر ویژگی های ارائه شده را ارائه می دهد. توسط همتایان DMR/dPMR/TETRA. علاوه بر این ، اکثر سیستم های MPT1327 با استانداردی بسیار بالاتر از سیستم های FM معمولی طراحی شده اند ، تا حدی به دلیل عدم وجود CTCSS در استاندارد. چنین استدلال هایی در مورد "کیفیت صدای پر سر و صدا FM" می تواند گمراه کننده باشد ، زیرا سطوح اسکولچ در سیستم های MPT1327 نسبتاً زیاد است ، به طوری که سیگنال های ضعیف/پر سر و صدا به طور کلی بی صدا را باز نمی کنند.

MPT1327 مزایا و ویژگی ها

مزیت MPT 1327 نسبت به TETRA افزایش دسترسی ، هزینه کمتر تجهیزات ، سهولت نصب ، آشنایی با تجهیزات است و بسیاری معتقدند MPT 1327 به دلیل فشرده نشدن صدای FM و حساسیت بیشتر گیرنده نسبت به TETRA برتر است. سیگنال دهی کانال های کنترل MPT1327  ، انعطاف پذیرتر است ، زیرا پروتکل TETRA از یک طرح مدولاسیون پیچیده استفاده می کند که برای عملکرد نسبت سیگنالینگ FFSK 1200 بیت/ثانیه به نسبت سیگنال به نویز بسیار بیشتر نیاز دارد.

سیستم های مبتنی بر MPT 1327 فقط به یک مورد نیاز دارند ، اما معمولاً از دو یا چند کانال رادیویی در هر سایت استفاده می کنند. کانال ها می توانند پهنای باند 12.5 یا 25 کیلوهرتز داشته باشند و می توانند هر نوع فاصله بین کانال ها داشته باشند ، که معمولاً 6.25 کیلوهرتز یا 12.5 کیلوهرتز است. حداقل یکی از این کانالها به عنوان کانال کنترل (CCH) تعریف شده است و سایر کانالها کانالهای ترافیکی (TC) هستند که برای تماسهای گفتاری استفاده می شوند.

یک نصب معمولی حدود 6 تا 10 کانال خواهد داشت. یکخودرو صاده در  صندوق عقب خود با یک کیس  7 کاناله ، با مهندسی صحیح ، قادر است بیش از 3000 واحد تلفن همراه را جابجا کند. ظرفیت سیستم با افزایش تعداد کانال های ترافیکی به طور چشمگیری افزایش می یابد. به عنوان مثال ، 1 کانال ترافیکی با صف نمی تواند بسیاری از مشتریان را اداره کند ، شاید 2 کامیون کوچک با 20 تلفن همراه. در واقع این یک CBS با صف خواهد بود. با این حال ، یک سیستم ترانک 7 کانالی می تواند 40 مینی کاب با 20 موبایل را به راحتی اداره کند. فرمول های Erlang معمولاً برای محاسبه ظرفیت سیستم استفاده می شود.

کارایی طیف بذای MPT
در حالی که سیستم های MPT 1327 ، بر خلاف DMR یا dPMR ، از فشرده سازی گفتار دیجیتالی برای به دست آوردن هر گونه کارایی طیفی (کانال های صوتی در 6.25 کیلوهرتز) استفاده نمی کنند ، اما چندین روش برای افزایش کارایی طیف (Erlangs در کیلومتر مربع ، در 6.25 کیلوهرتز) استفاده می شود.
مزیت بهره وری طیف نسبت به سیستم TDMA 4 شکاف مانند TETRA در مناطقی است که به شبکه کم تردد نیاز است. حداقل مطلق نصب TETRA به یک شرکت مخابراتی نیاز دارد که دارای یک CCH و سه کانال ترافیک باشد و از پهنای باند 25 کیلوهرتز استفاده کند. حداقل مطلق تخصیص MPT1327 یک کانال کنترل غیر اختصاصی است که در بیشتر موارد از 12.5 کیلوهرتز استفاده می کند.
وقتی همه کانالهای ترافیک دیگر مشغول هستند ، از یک کانال کنترل غیر اختصاصی می توان به عنوان یک کانال ترافیک استفاده کرد. اگر سایت بخشی از یک شبکه چند سایته باشد و نمای ترافیک بسیار پایینی داشته باشد ، می تواند مفید واقع شود زیرا سایت می تواند یک کانال واحد داشته باشد تا حداقل دو کانال یک کانال را برای استفاده در جاهای دیگر آزاد کند. معایب آن از بین رفتن صف است و داده ها در حالی که در حالت ترافیک هستند نمی توانند در کانال کنترل ارسال شوند. یک CCH غیر اختصاصی نباید به عنوان "مخزن ذخیره" برای یک سایت شلوغ استفاده شود زیرا عدم وجود سیگنالینگ بر عملکرد سایت تأثیر جدی می گذارد.
کانال های کنترل زمان مشترک و تجمع کانال
برخی از شبکه های MPT 1327  می توانند کانال های کنترل را به اشتراک بگذارند که در صورت محدود بودن فرکانس شبکه ، می تواند مفید باشد ، زیرا کانال ها را برای استفاده به عنوان کانال های ترافیک آزاد می کند ، همچنین می تواند در سایت ها تجمیع شود تا ظرفیت شبکه ترافیک را افزایش کند. این یکی دیگر از مزایای MPT 1327 (و dPMR) نسبت به سیستم های مبتنی بر TDMA مانند TETRA و DMR است ، که نمی تواند کانالهای ترافیک را به طور کارآمد (در صورت وجود) تجمیع کند. عیب استفاده از CCH به اشتراک گذاشته شده در زمان این است که سرعت ثبت نام و تماس ها را کاهش می دهد و به سفارشی سازی فرایند ثبت نیاز دارد ، بنابراین تنها در صورتی مفید است که شبکه دارای یک ترافیک بالا کاربر و مزاحمت های زیاد در زمان ارتباط باشد!
کنترل چرخه ای کانال ها
کانال کنترل را می توان به صورت چرخه ای تنظیم گردد ، بنابراین هر کانال به نوبه خود به یک کانال کنترل تبدیل می شود ، به عنوان مثال هر ده دقیقه یکبار تغییر می کند. مزیت این امر این است که پایه نیازی به 100٪ چرخه کار ندارد و سخت افزار ها فرسوده نمی شود. با این حال ، این می تواند مشکلاتی را در صف های ارتباط ایجاد کند ، بر ثبت نام و کنترل زمان خرید کانال تأثیر می گذارد. اکثر ایستگاه های پایه دارای 100٪ درجه چرخه وظیفه هستند ، اما این عملکرد می تواند مفید باشد در صورتی که قوانین نظارتی محلی اجازه کار مداوم CCH را ندهند. در کشورهایی که کانالهای اختصاصی برای سیستمهای ترانک شده امکان پذیر نیست یا دسترسی محدود است ، همچنین می توان به طور فعال استفاده از کانالهای ترافیکی را بر اساس استفاده از کانال مشترک مدیریت کرد ، یعنی از تداخل با سایر کاربران با استفاده از پروتکلهای جذب کانال "دوستانه" جلوگیری کرد.
گفتار و داده ها
گفتار به عنوان تعدیل فرکانس باند باریک ارسال می شود. پیام های داده بین تلفن های همراه و شبکه با استفاده از سیگنالینگ FFSK در کانال کنترل با نرخ 1200 بیت در ثانیه مبادله می شود ، یا می توان یک "تماس مودم" خاص ، معروف به "داده های غیر تجویز شده" برقرار کرد ، که به موجب آن 1200 داده baud به صورت آزاد می تواند در یک کانال ترافیک بدون بستن کانال کنترل مبادله می شود. با استفاده از مودم های خاص ، سرعت می تواند 19،200 بیت بر ثانیه باشد. این ، همراه با پیام کوتاه داده و پیام رسانی وضعیت از طریق کانال کنترل ، یک شبکه MPT1327 را برای مدیریت AVL برای مدیریت دارایی ، خواندن متر و شبکه های SCADA ایده آل می کند ، این مزیت این است که از شبکه می توان برای این نوع برنامه ها در حالی که هنوز صدا را حمل می کند استفاده کرد. ترافیک
 
شماره گذاری
هر مشترک در یک شبکه رادیویی MPT-1327 دارای یک شماره تماس منحصر به فرد است. این شماره تماس (آدرس) یک شماره ترکیبی است که از یک پیشوند (سه رقمی) ، شماره ناوگان و شماره تماس مشترک درون ناوگان تشکیل شده است. طرح های مختلف شماره گذاری متفاوت عمل می کنند ، برای مثال Zetron از دو رقم اول Ident به عنوان شماره ناوگان و دو رقم آخر به عنوان شماره واحد استفاده می کند. Idents در محدوده 6،000-6،999 معمولاً برای برقراری تماس های گروهی استفاده می شود. پس از وارد شدن ، شماره تماس در تلفن همراه به آدرس 20 بیتی تبدیل می شود. قوانین شماره گذاری با استانداردهای تکمیلی مانند MPT-1343 روشن و گسترش می یابد.
در طول مدت تماس خود ، به مشترکین منحصراً یک کانال ترافیک از مجموعه موجود اختصاص داده می شود. اگر همه کانال ها اشغال شده باشند ، تماس در صف قرار می گیرد. اگر کانال کنترل تبدیل به یک کانال ترافیک شده باشد ، مانند یک کانال کنترل غیر اختصاصی ، تماس در رادیو صف می گیرد ، اگرچه صف رادیویی اولین اثر ، اولین سرویس را از دست می دهد ، بنابراین اگر هفت واحد در صف باشد ، آخرین واحدی که در صف قرار دارد ممکن است ابتدا یک کانال ترافیک دریافت کند.
انواع مختلف ارتباطات در یک شبکه MPT-1327 و تعاریف آنها
انواع ترافیک
 • موبایل-تلفن همراه در سلول
 • موبایل-موبایل در سلول های مختلف
 • واحد دسترسی خط تلفن همراه از طریق تلفن ثابت یا رادیو
 • ایستگاه ارسال کننده تلفن همراه از طریق تلفن ثابت یا رادیو
 • Mobile-PABX ، Mobile-PSTN
ارتباطات داده
 •  پیام های وضعیت در کانال کنترل (طول داده 5 بیت)
 • پیامهای داده کوتاه در کانال کنترل (طول داده 186 بیت)
 • انتقال داده شفاف در TC (ارتباط داده).

تماس ها

 • اتصالات نقطه به نقطه
 •  تماس های گروهی با حق صحبت
 •  تماس های گروهی بدون حق صحبت (تماس های پخش شده)
   
از تماس های پخش شده می توان برای اعلانات به کل مشتریان در یک سیستم خرابکار استفاده کرد. به عنوان مثال ، اگر قرار است کار روی سیستم خرابکار انجام شود ، صاحب سیستم می تواند یک Broadcast Call را برقرار کند که با هر تلفن همراه روی سیستم تماس می گیرد. با این حال ، تلفن های همراه ممکن است حق صحبت نداشته باشند ، بنابراین PTT ممکن است کار نکند. به این ترتیب مالک می تواند به دلیل تعمیر و نگهداری ، مدت کوتاهی عدم کارکرد را به همه مشتریان اعلام کند.
 
 
 

تابلوی اعلانات

  استعلام اصالت مدرک آموزشی

 ثبت نام کار آموزی سال 1400

ثبت نام رایگان دوره طراحی شبکه رادیویی

درباره ما

شرکت آ د پارس

 واحد آموزش مخابرات و بیسیم آدپارس  در سال 1384 تاسـ ...

مشاوره : 02166926523

02166926523  adupars@

 

اطلاع رسانی

توجه

پیرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص تعطیلی مراکز آموزشی، تمامی کلاس های آموزشگاه تا 1 آبان  به صورت آنلاین برگذار میگردد.