در این مقاله خواهید آموخت که برای تهیه بیسیم و تجهیزات رادیویی به صورت قانونی چه مراحلی را باید سپری نمایید .

به طور کلی طبق قوانین جمهور اسلامی ایران ؛ تنها کسانی مجاز به خرید و فروش تجهیزات رادیویی هستند که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارای مجوز باشند. این مجوز تحت عنوان ذکر شده در هر دو گروه فروشنده و خریدار الزامی میباشد . اگر شما تصمیم به تهیه تجهیزات رادیویی دارید ابتدا میبایست مجوز فرکانسی داشته باشید و  یا اگر دارید میبایست از اعتبار آن مطلع باشید . اگر مجوز فرکانسی ندارید میتوانید از راهنمای اخذ مجوز استفاده نمایید و یا از واحد مشاوره آ د پارس راهنمایی های لازم را جهت اخذ مجوز بگیرید . مجوز سازمان تنظیم مقررات به تمام کسانی که دارای نیاز رادیویی هستند داده میشود و برای دریافت آن حتما میبایست مراحل مختلف اخذ مجوز را بگذرانید .

پس از اینکه مجوز فرکانسی را دریافت کرده و یا از اعتبار آن اتمینان پیدا نموده اید ؛ با توجه به مشاوره در نوع بیسیم و نوع باند خود میتوانید از شرکت های دارای مجوز سازمان تنظیم مقررات که در سایت این سازمان معرفی شده است (به صورت دلخواه هر شرکتی ) استعلام قیمت و بگیرید . پیشتر در باره نوع انتخاب بیسیم و تجهیزات مقاله ای کامل  نوشته شده است . پیشفاکتور دریافت نمایید . پس از آن که درخواست خرید شما قطعی گردید یک نامه و کپی از برگ اول و برگ تعداد تجهیزات رادیویی برای شرکت فروشنده ارسال نمایید تا ایشان طی ارسال نامه شما مجوز تهیه  و درخواست تاریخ صورت جلسه میدهد . معمولا نزدیک ترین زمان برای صورت جلسه یک هفته خواهد بود.

صورت جلسه چیست ؟

صورت جلسه عبارت شده از جلسه علنی سه جانبه با حضور نماینده خریدار ؛ نماینده فروشنده ؛ نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

در زمان صورت جلسه همان پیشفاکتور به صورت رسمی در حضور نماینده تبدیل به فاکتور شده و سریال تجهیزات به طور رسمی به خریدار منتقل میشود و از آن پس تجهیزات صورت جلسه شده به خریدار متعلق میباشد و قوانین استفاده از آن تجهیزات به طور کلی تغییر میابد . پس از طی مراحل اوراقی به خریدار منوط به صورت جلسه رسمی داده میشود که از آن پس آن برگه نشان دهنده مجوز برای تجهیزات میباشد.

نکات زمان صورت جلسه :

1-کارت ملی معرفی نامه رسمی  و اصل مجوز مورد نیاز است پس حتما می بایست با خود این سه  را همراه داشته باشید .

2- از آنجایی که پس از صورت جلسه رسمی  تجهییزات متعلق به خریدار میباشد ؛ حتما در زمینه مالی به تفاهمات رسیده باشید  .

3- سریال سخت افزاری و نرم افزاری را حتما میبایست چک کنید و با هم همخوانی داشته باشد .

4-خرید لوازم جانبی هیچ گونه مجوزی نیاز ندارد ؛ پس اگر شرکتی از شما برای خرید لوازم جانبی  مجوز خواست . بدانید که یک متد بازاریابی است.

5-فروشنده ملزم به ارائه خدمات پس از فروش میباشد ؛ تعهدات لازم را در زمان صورت جلسه بگیرید .

6- تمامی تجهیزات در زمان صورت جلسه میبایست برنامه ریزی شده و به صورت کامل تحویل خریدار گردد ولی این موضوع میتواند با کمی تاخیر  و یا به شکل دیگر انجام گیرد .

توجه : هرکز مبادرت به خرید بیسیم و تجهیزات غیر مجاز نکنید زیرا جرم بوده و این موضوع خریدار را دچار چالش های حقوقی و قضایی خواهد نمود .

برای هر نوع شبکه ای از یک مشاور آگاه استفاده نمایید و به معرفی تنها فروشنده اکتفا نکنید .

نکته : هرگز مبادرت به خرید تجهیزات مازاد بر مجوز خود نکنید  زیرا این امر امکان پذیر نیست و در صورت انجام شدن جرم دارای حبس میباشد.

هرگونه سوال و مشاوره  ای در این زمینه دارید از مشاوران واحد حقوقی ما بپرسید. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نمونه مجوز فروشنده

 

تابلوی اعلانات

  استعلام اصالت مدرک آموزشی

 ثبت نام کار آموزی سال 1400

ثبت نام رایگان دوره طراحی شبکه رادیویی

درباره ما

شرکت آ د پارس

 واحد آموزش مخابرات و بیسیم آدپارس  در سال 1384 تاسـ ...

مشاوره :021916903284

02191690328  adupars@

 

اطلاع رسانی

توجه

شرکت کننده گرامی! ضمن پوزش به دلیل اختلال در زمان ثبت نام های دوره های سال 1403 ؛ظرفیت ثبت نام ها تکمیل گردید .

سامانه آموزش از راه دور و سیستم طراحی شبکه رادیویی ایرانی آدپارس در مهر ماه در اختیار عموم قرار میگیرد .