APCO پروژه 25


در زمستان 1982 پرواز شماره 90 هواپیمایی فلوریدا بر روی پل خیابان 14 واشنگتن سقوط کرد. نیم ساعت پس از آن چند مایل دورتر، قطار شهری نیز دچار سانحه شد. اما مقامات نتوانستند به خوبی و به سرعت پاسخگوی مشکلات ایجاد شده شوند و تلاشهای آنها به علت وجود اختلاف در فرکانس های رادیویی و نوع سیگنالینگ هر منطقه و اداره موجب سخت تر شدن کارها شد و مقامات مسئول مجبور شدند تجهیزات رادیویی همساز را از یکدیگر قرض گرفته و به انجام عملیات مشغول شوند. این گونه حوادث منجر شد تا مقامات به این نکته پی ببرند که در سوانح طبیعی و غیر طبیعی مختلف و اظطراری دستگاه های امنیت عمومی همچون حمل و نقل، آتش نشانی، پلیس، اورژانس و ... نیازمند برقراری ارتباط رادیویی مستقیم با یکدیگر خواهند بود. در سال 1989 انجمن بین المللی ارتباطات امنیت عمومی (آپکو) سیستم پروژه 25(
P 25) را ایجاد کرد و با جلب حمایت نمایند گان ملی، منطقه ای و محلی دولتی سعی در گسترش و توسعه استاندارد جدید برای سیستم رادیوهای متحرک زمینی نمود. به علاوه آنها معتقد بودند که استفاده از استانداردهای مشترک ارتباطی برای تولید کننده گان تجهیزات رادیویی موجب افزایش رقابت میان آنها و کاهش هزینه ها می گردد

شاید بتوان یکی از عمده ترین تغییرات در سیستم های ارتباط رادیویی را ظهور سیستم های ترانک همچون آپکو 25 نام برد. پروژه 25 در حقیقت مجموعه ای از استاندارد های ارتباطی را که بخشی از آنها اجباری و بخشی دیگر اختیاری می باشند ارائه می دهد. بر این اساس هر طراح سیستم، بر اساس نیازهای خود بخشهایی را به کار بسته و از آن استفاده می کند. از این رو تمامی سیستم های ترانک پی 25 در مواردی با یکدیگر مشترک هستند، برای مثال همه آنها از پروتکلی به نام (CAI) استفاده می کنند.
در این شبکه ها ترافیک پیام های صوتی به صورت دیجیتالی یا ترکیبی از حالت دیجیتال و آنالوگ انجام می گیرند. در حالت دیجیتال صوت به یکی از دو روش رمزگذاری میگردد. (
IMBE) و یا (VSELP) که روش نخست بوسیله اسکنرهای ترانک پی 25 قابل شنود بوده ولی روش دوم به این علت که شامل یک سیستم اختصاصی است که توسط شرکت موتورولا ارائه و عرضه شده است، بوسیله اسکنر ها فوق قابل شنود نمی باشد.

شرکت یونیدن یکی از بزرگترین تولید کننده گان اسکنرهای رادیویی، نخستین تولید کننده ای بودکه محصولاتی با قابلیت اسکن کانالهای ترانک علاوه بر متعارف ارائه نمود. فرکانسها در یک سیستم پی 25 ممکن است متعلق به بخشی از شبکه ترانک و یا متعارف(غیر ترانک) باشند. در صورتی که از این سیستم در شبکه های ترانک استفاده شود نیازمند وجود کانال کنترلی با سرعت 3600 بیت بر ثانیه برای تجهیزات قدیمی و 9600 بیت بر ثانیه برای تجهیزات جدید تر است. همانطور که ذکر شد پی 25 از روشی به نام (CAI) بهره می گیرد، این استاندارد شیوه و نوع سیگنالینگ هر بخش رادیویی را در یک شبکه پی 25 تشریح و تعیین می کند. بر این اساس تمامی رادیوهایی که با سیستم (CAI) عمل می کنند باید قادر باشند تا صرف نظر از کارخانه سازنده شان، با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.
در حال حاضر بیشتر کانالهای مورد استفاده در دستگاه های امنیت عمومی، پهنایی برابر 25 کیلوهرتز دارند، در خالی که در سیستم پی 25 پهنای هر کانال برابر 12.5 کیلو هرتز طراحی و اجرا شده است و این موجب می شود تا ظرفیت فرکانسی تا دو برابر افزایش یابد و حتی این روند با تغییر فاصله کانالی به 6.25 کیلو هرتز تیز در حال بهبود بیشتر است. رادیو های موجود در شبکه های پی 25 به گونه ای طراحی می گردند تا در مواقع مورد نیاز قادر به تعامل با رادیو های آنالوگ قدیمی تر نیز باشند. براین اساس در چنین وضعیتی خود به خود فاصله کانالی را بر روی سیستم های متعارف با پهنای 25 کیلو هرتز، تنظیم می نمایند. کانال های رادیویی در شبکه پ
ی 25 قابلیت تبادل صوت و داده را دارا می باشند، و نرخ تبادل داده برابر 9600 بیت بر ثانیه است. به علاوه وجود سیستم تصحیح خطای داده ها در این شبکه موجب افزایش برد و بهبود پوشش شبکه می گردد. صدای دیجیتالی در ارتباطات رادیویی، سرعت انتقال صوت در حالت دیجیتال بیشتر از حالت آنالوگ است. سیستم پی 25 از روش خاصی برای تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال بهره می برد که به نام (IMBE) شناخته می شود. این روش بهترین کارایی را در تبدیل صدای انسان خواهد داشت و برای ارسال اصوات و تن های دیگر همچون (DTMF) مناسب نمی باشد. روش (IMBE) درست مشابه یک میکروفون، هر 20 میلی ثانیه از صوت را تبدیل به 88 بیت مکالمه صوتی رمزگذاری شده می نماید. در مجموع در هر ثانیه نرخ اطلاعات تبادل شده برابر 9600 بیت بر ثانیه خواهد بود که شامل 4400 بیت بر ثانیه داده صوتی رمزگذاری شده و 288 بیت بر ثانیه، داده مخصوص تصحیح خطای سیگنالینگ است.

  • سازندگان تجهیزات P 25

تنها بخش از سازندگان تجهیزات رادیویی تولیدات خود را در قالب رادیو های سیار خودرویی و دستی پی 25 عرضه می نمایند. برخی از این شرکت ها عبارتند از:
MOTOROLA - EF JOHNSON - RELM - RACAL - KENWOOD-hyt که در این میان تولیدات شرکت موتورولا از قبیل رادیو های ویژه آسترو مانند رادیو های دستی سری (XTS) محبوبیت بیشتری در میان کاربران دارند. MOTOROLA ASTRO در برابر پروژه 25 تفاوتها و در عین حال شباهت های میان پروژه 25 محصولات معروف به آسترو شرکت موتورولا وجود دارد. برای مثال محصولات آسترو توانایی کار با سیستم (CAI) در پی 25 را دارند و ارسال و دریافت را بر مبنای سیستم کدگذاری (IMBE) و با نرخ 9600 بیت بر ثانیه انجام می دهند. اما بسته به نوع، برخی از تجهیزات از استانداردهای اختصاصی (VSELP) نیز در مقابل (IMBE) بهره می برند. (VSELP) معمولا در برخی از شبکه های سلولی دیجیتال به کار برده می شود و همخوانی کاملی با پی 25 ندارد. سیستم های آسترو همچنین قابلیت کار با کانال کنترل آنالوگ (تیپ II موتورولا) را دارا می باشند و می توانند با نرخ پایین تری برابر 3600 بیت بر ثانیه برای همخوانی با دیگر شبکه های قدیمی عمل نمایند. بررسی سیستم های p25 و Astro میشیگان: ایالت میشیگان جزو اولین ایالتهایی بود که سیستم آنالوگ رادیویی نیروهای امنیت عمومی خود را به سیستم ارتباط رادیویی ترانک دیجیتالی موتورولا آسترو 800 مگاهرتز تبدیل نمود. تمامی هفت منطقه (اداره) پلیس این ایالت، بخشی از سیستم سراسری را شامل می شوند و بخشهای فرعی نیز شامل پلیس بزرگراه ها، پلیس پارک ها، مرکز پیام 911 ، شهرداری، آتش نشانی و اورژانس می گردند. با تکمیل شدن این سیستم در میشیگان در بهار سال 2002 مجموع رادیوهای خودرویی و دستی موچود دراین شبکه بالغ بر 14 هزار واحد برآورد شد.

-- فلوریدا: در فلوریدا نیز گشت کنترل ترافیک بزرگراه ها، سیستم پی25 هشتصد مگاهرتز را در مرکز و جنوب آن ایالت با بخش وسیعی از کاربران دیگر همچون امنیت عمومی به اشتراک گذارد. -- مسا، آریزونا : شهر مسا در ایالت آریزونا اخیراً قرار دادی به مبلغ 15 میلیون دلار جهت ایجاد شبکه جدید ترانک 800 مگاهرتز با شرکت موتورولا، جهت نیروهای پلیس ، آتش نشانی و شهرداری آن شهر منعقد نموده است. --ویرجینیا: در ایالت ویرجینیا، مسئولین تصمیم گرفته اند، سیستم های قدیمی آنالوگ که از 20 سال گذشته تا کنون در حال کار می باشند را از رده خارج و به جای آن سیستم پی 25 جدبد 800 مگاهرتز را جایگزین نمایند. -- مریلند: پاییز سال گذشته نیز ایالت مریلند، تمامی تجهیزات خود را تبدیل به سیستم های ترانک 800 مگاهرتز نمود.

 با توجه به پیشرفت پروزه 25 در دنیا و عمر گذشته از آن در کشور ایران هم ارتباطات رادیویی دستخوش تغییرات بزرگی شده است و ایران را در کرنومتر های سرعت تکنولوزی پیش انداخته است . کشور ایران هم در راستای تغییرات و بهبود کیفیت ارتباطات به تازگی در بخش رادیو و ارتباطات توسط شرکت های داخلی و با توجه به نیاز های حوضه های مختلف در مورادی این سیستم را بهره بردای نموده است . در حال حاضر پلیس و سپاه پاسداران در قسمت هایی به تکنولوژی داخلی روی آورده و بر اساس آخرین استاندارد های رادیویی جهان انواع مختلفی از رادیو های حرفه ای در خانواده ترانک تولید و بهره برداری مینمایند.

 


برای شرکت در دوره های ترانک دیجیتال ؛ و نمونه داخلی آن (طوبی ) میتوانید در کلاس های این مجموعه شرکت نمایید .


تابلوی اعلانات

  استعلام اصالت مدرک آموزشی

 ثبت نام کار آموزی سال 1400

ثبت نام رایگان دوره طراحی شبکه رادیویی

درباره ما

شرکت آ د پارس

 واحد آموزش مخابرات و بیسیم آدپارس  در سال 1384 تاسـ ...

مشاوره : 02166926523

02166926523  adupars@

 

اطلاع رسانی

توجه

پیرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص تعطیلی مراکز آموزشی، تمامی کلاس های آموزشگاه تا 1 آبان  به صورت آنلاین برگذار میگردد.