تلفن های ماهواره ای در هر جایی قابل استفاده هستند و امکان برقراری تماس از هر مکانی را فراهم می سازند، زیرا زیرساخت ارتباطی آنها به سطح زمین وابسته نیست. تلفن های ماهواره ای به شبکه سلولی زمینی وصل نمی شوند، بلکه داده ها را مستقیماً با ماهواره های قرار گرفته در مدار زمین رد و بدل می سازند.

این جهش تکنولوژیک، توانست سَت فون ها را از قید و بند همتایان زمینی شان رها سازد. بنابراین می توان از تلفن های ماهواره ای در مناطق بسیار دور افتاده و کم جمعیت یا کشورهای فقیر و همچنین سرزمین های دچار بلاهای طبیعی استفاده کرد.

در حوزه سیستم های ماهواره ای، معمولاً لفظ تلفن به کار نمی رود و بیشتر به آنها ترمینال می گویند. اما فارغ از نام، این دیوایس ها برای برقراری ارتباط کاربر با ماهواره کاملاً ضروری هستند.


 

تلفن های ماهواره ای قابل عرضه در ایران به سه دسته زیر تقسیم میگردد

شبکه تلفن ماهواره ای اینمارست


 این سازمان كه ۸۴۰ كشور در آن مشاركت دارند، با ارتباط‌گیری با كلیه ایستگاه‌های زمینی خود، كه در سراسر جهان قرار دارند و متعلق به شركت‌های مخابراتی مختلف هستند، به مشتریان خود در بخش فضا، ظرفیت ماهواره‌ای می‌دهد. ایستگاه زمینی بومهن شركت مخابرات ایران یكی از این ایستگاه‌هاست. اینمارست دارای ۸ ماهواره است كه در مدار زمین- ایستا قرار دارند. پوشش اینمارست، جهانی است كه به جز برخی مناطق قطبی، همه جهان را تحت پوشش خود قرار داده است. چهار ماهواره از هشت ماهواره اینمارست ۳ ، كل جهان را تحت پوشش قرار می‌دهد۱.این چهار ماهواره در چهار ناحیه اقیانوسی فعالیت می‌كنند. چهار ناحیه اقیانوسی عبارتند از: آتلانتیك شرقی (AOR-E) آتلانتیك غربی (AOR-W) اقیانوس هند(IOR) و اقیانوس آرام (POR) . شایان ذكر است كه هر یك از این چهار ماهواره یك شبكه مستقل محسوب می شوند كه مدیریت آنها به عهده NCS یا هماهنگ كننده شبكه است. مسئولیت اصلی NCS ، مدیریت بر ترافیك هر یك از ناحیه‌های مذكور می‌باشد. در واقع NCS ، كانال‌های ماهواره‌ای را برای هر یك از ایستگاه‌های زمینی تعریف و از طرفی هنگام عدم استفاده،‌ آنها را به جای دیگر اختصاص می‌دهد.

 

شبکه تلفن ماهواره ای ثریا


 نسرسیومی شامل شرکت‌های مخابرات کشورهای عربی، پاکستان و چند موسسه‌ی مالی و اعتباری بین‌المللی می‌باشد که در سال ۱۹۹۷ در کشور امارات متحده‌ی عربی شروع به فعالیت نمود و با پرتاب اولین ماهواره‌ی اختصاصی در سال ۲۰۰۰ شروع به ارائه‌ی خدمات و محصولات خود نمود. با پرتاب دومین ماهواره در سال ۲۰۰۳ و سومین ماهواره در سال ۲۰۰۸ ، ضمن ارتقای فناوری و ارائه‌ی خدمات جدید، منطقه‌ی تحت پوشش خود را در چهار قاره‌ی آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا گسترش داد.

تلفن همراه ماهواره‌اي امكان ارتباط مستقيم گوشي‌هاي كوچك همراه را با يك ماهوارة مخابراتي فراهم مي‌سازد. براي بهره‌مندي از امكانات تلفن همراه ماهواره‌اي لازم است از گوشي‌هاي خاص ماهواره‌اي استفاده شود.
گوشي‌هاي تلفن همراه ماهواره‌اي شركت ثريا، تحت نام‌هاي هيوز (Hughes) و اسكوم (Asco) عرضه مي‌شوند و ويژگي‌هاي مشابهي دارند.
اين گوشي‌ها به عنوان يك گوشي معمولي همراه نيز قابل استفاده هستند و مشترك مي‌تواند در نزديكي آنتن‌هاي زميني و درون شهرها، سيم كارت ماهواره‌اي را از آنها بيرون آورد و از سيم كارت معمولي خود استفاده كند.
گوشي‌هاي ثريا امكاناتي از قبيل اتصال به رايانه و ديتا، ارسال دورنگار، موقعيت‌يابي و ارسال پيام كوتاه را در اختيار مشترك قرار مي‌دهد.

 

شبکه تلفن ماهواره ای ایریدیوم


چهارمین و آخرین بازیگر این حوزه اینمارست (Inmarsat) است که زمانی ـ در سال 1357 ـ با فراهم کردن ارتباطات ناوگان دریایی آغاز به کار کرد. این شرکت در سال 1389 از شبکه ماهواره‌ایش رونمایی کرد که در سراسر دنیا بجز قطب شمال و جنوب سرویس‌دهی می‌کند. کدام بهتر است؟ به دلیل طرز کار ماهواره‌های ایریدیوم شبکه آن با مشکل کیفیت تماس مواجه است و بنا بر موقعیت مکانی کاربر و نزدیک‌ترین ماهواره به وی کیفیت تماس می‌تواند بسیار متفاوت باشد. مزیت ایریدیوم در پوشش شبکه مناطق خاص است؛ دره‌های عمیق یا مناطقی محصور شده با رشته کوه‌ها از چشم ماهواره‌های ایریدیوم دور نمانده است. از سویی تنها شبکه است که در قطب شمال و جنوب کار می‌کند. اینمارست ارزان‌قیمت‌ترین تلفن‌های ماهواره‌ای به همراه پوشش تقریبا سراسری ـ نه به اندازه ایریدیوم ـ در دنیا را دارد. پایداری ارتباط در شبکه این ماهواره استوارتر از ایریدیوم است، در حالی که کیفیت صدا تقریبا مشابه است. کیفیت مکالمه گلوبال‌استار نظیر تلفن همراه است، اما شبکه‌اش پایداری آنچنانی ندارد و نمی‌توان در شرایط اضطراری چندان روی آن حساب کرد. ناپایداری شبکه باعث شده قیمت مکالمه آن پایین‌تر از بقیه شود.

تابلوی اعلانات

  استعلام اصالت مدرک آموزشی

 ثبت نام کار آموزی سال 1400

ثبت نام رایگان دوره طراحی شبکه رادیویی

درباره ما

شرکت آ د پارس

 واحد آموزش مخابرات و بیسیم آدپارس  در سال 1384 تاسـ ...

مشاوره : 02166926523

02166926523  adupars@

 

اطلاع رسانی

توجه

پیرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص تعطیلی مراکز آموزشی، تمامی کلاس های آموزشگاه تا 1 آبان  به صورت آنلاین برگذار میگردد.