ارتباطات رادیویی

  
ارتباطات رادیویی (نقطه به نقطه) شیوه ای موثر از ارتباطات نسل جدید خدمات شبکه و انتقال اطلاعات می باشد که می تواند در تسریع کارایی شغلی موثر باشد.
 
 
ارتباطات نقطه به نقطه یا Point to Point را می توان ساده ترین و کوچکترین شبکه مجازی اختصاصی انتقال داده در نظر گرفت که همانند یک شبکه خصوصی مجازی انتقال داده پیاده سازی شده و هدف آن برقراری ارتباط امن تنها بین دو نقطه مشخص می باشد. این نوع ارتباط به طور مثال برای نیازهای زیر قابل پیاده سازی می باشد:
 
• ارتباط دفتر مرکزی با کارخانه یا کارگاه
•  نظارت تصویری بر سایتهای راه دور
• ارتباط صوتی یا تصویری بین دفتر مرکزی به کارخانه یا کارگاه
• دسترسی به اطلاعات و فایل های مورد نیاز مجموعه
 

 

  
ارتباط رادیویی
ارتباطات رادیویی به چه چیز گفته می شود:

امروزه و در عصر پیشرفت تکنولوژی، کاربرد و استفاده از طیف‌های فرکانسی و امواج رادیویی در حال گسترش روزافزون است. مهم‌ترین مزیت ارتباط رادیویی کاهش حجم اتصالات و وسایل رابط همچون سیم‌ها و کابل‌ها هستند که در نتیجه موجب کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها می‌گردند. به طوری که روابط بدون سیم جایگزین مطمئن آنها می‌شوند. ارتباطات رادیویی

ارتباطات به وسیله امواج رادیویی، برپایه قوانین فیزیک و انرژی امواج الکترومغناطیسی استوار است. بدین منظور برخی مفاهیم اولیه مربوط به این موضوع را به اجمال از نظر می‌گذرانیم. ارتباط رادیویی

* همه ما تاکنون عباراتی نظیر UHF, VHF, AM, FM و ... را شنیده‌ایم. فضای اطراف ما آکنده از امواج رادیویی است که در تمام جهات در حال انتشار و عبور و مرور می‌باشند. اصولا یک موج رادیویی یک موج الکترومغناطیسی می‌باشد که معمولا توسط آنتن منتشر می‌گردد. امواج رادیویی دارای فرکانس‌های مختلفی هستند، که برحسب کاربری مطابق با استانداردهایی تقسیم‌بندی شده‌اند. در آمریکا FCC کمیته ملی ارتباطات مسئولیت مدیریت و تصمیم‌گیری در مورد تخصیص طیف‌های فرکانسی و صدور مجوز و یا تعیین استانداردها را برعهده دارد.

امواج رادیویی در هوا با سرعتی نزدیک به سرعت نور انتقال می‌یابند. این امر یکی از مهم‌ترین مزایای این فناوری می‌باشد که نقش بسزایی در تسریع ارتباط به عهده دارد.

واحد اندازه ‌گیری فرکانس رادیویی hertz "هرتز" یا "سیکل بر ثانیه" است و برای فرکانس‌های بزرگ‌تر، جهت خواندن و نوشتن از عباراتی مانند khz "کیلوهرتز"، mhz"مگا هرتز" و ... استفاده می‌شود. در جدول  تقسیم بندی فرکانس‌ها برحسب واحد آمده است.

طول موج امواج

امواج رادیویی دارای فرکانس‌ها و باندهای مختلفی هستنتد، به وسیله یک گیرنده مخصوص رادیویی شما می‌توانید، امواج مربوط به همان گیرنده را دریافت نمایید. برای مثال زمانی که شما مشغول گوش دادن به یک ایستگاه رادیویی هستید، گوینده فرکانس ۹۱٫۵mhz و باند FM را اعلام می‌کند. رادیوی FM شما تنها می‌تواند گستره فرکانسی تخصیص یافته مربوط به خود را دریافت نماید. ارتباطات رادیویی

Wavelength یا طول موج یک سیگنال الکترومغناطیسی با فرکانس یا بسامد آن رابطه معکوس دارد، بدین معنی که بالاترین فرکانس کوتاه ‌ترین طول موج را دارا می‌باشد. در کل سیگنال‌های با طول موج‌های بلند تر مسافت بیشتری را می‌پیمایند و از قابلیت نفوذ بهتری در میان اجسام در برابر سیگنال‌های دارای طول موج کوتاه برخوردارند.

مخفف باندها

گستره فرکانس

تقسیمات

نمادها

b.mam

30KHZ-3

امواج۱۰ هزارمتری

VLF

b.km

300khz-30

امواج کیلومتری

LF

b.hm

3000khz-300

امواج هکتامتری

FM

b.dam

30mhz-3

امواج دکامتری

HF

b.m

300MHz-30

امواج متری

VHF

b.dm

3000MHz-300

امواج دسیمتری

UHF

b.cm

30GHz-3

امواج سانتیمتری

SHF

b.mm

300GHz-30

امواج میلیمتری

EHF

3000GHz-300

امواج دسیمیلیمتر

 

در زیر بخشی از کاربردهای این امواج با ذکر محدوده فرکانسی آمده است:

رادیوهای AM : 535 khz تا ۱٫۷ mhz

رادیوهای موج کوتاه: ۵۰۹ mhz تا ۲۶٫۱ mhz

رادیوهای باند شهری: ۲۶٫۹۶ mhz تا ۲۷٫۴۱ mhz

رادیوهای FM : 88 mhz  الی۱۰۸ mhz

لینک وایرلس 
و برخی تقسیمات جزئی‌تر عبارتند از:
سیستم‌های دزدگیر، دربازکن بدون سیم پارکینگ و ... : در حدود ۴۰ mhz
تلفن‌های بدون سیم متداول: در حدود ۴۰ mhz الی ۵۰ mhz
هواپیماهای مدل کنترلی: در حدود ۷۲ mhz
ماشین‌های اسباب‌بازی رادیو کنترلی: درحدود ۷۵ mhz                ارتباطات رادیویی
گردنبند ردیابی حیوانات: ۲۱۵ mhz الی ۲۲۰ mhz
تلفن‌های سلولی (مانند موبایل): ۸۲۴ mhz الی ۸۴۹ mhz
تلفن‌های جدید بدون سیم: در حدود ۹۰۰ mhz
سیستم‌های موقعیت‌یاب ماهواره‌ای: ۱٫۲۲۷ mhz الی ۱٫۵۷۷ mhz

 

تابلوی اعلانات

  استعلام اصالت مدرک آموزشی

 ثبت نام کار آموزی سال 1400

ثبت نام رایگان دوره طراحی شبکه رادیویی

درباره ما

شرکت آ د پارس

 واحد آموزش مخابرات و بیسیم آدپارس  در سال 1384 تاسـ ...

مشاوره : 02166926523

02166926523  adupars@

 

اطلاع رسانی

توجه

پیرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص تعطیلی مراکز آموزشی، تمامی کلاس های آموزشگاه تا 1 آبان  به صورت آنلاین برگذار میگردد.